1. Septični šok

    Pitanje broj: #159958

    Poštovani, zbog čega sve dolazi do septičnog soka kod kancerogenih oboljenja?

    Odgovoreno: 13. 12. 2018.
    • Poštovana,
      Zavisi od vrste maligne bolesti. Na primer limfomi i leukemije obaraju broj zdravih krvnih zrnaca bele loze i samim tim pacijent je podlozniji infekcijama. Takođe, pacijenti u terminalnoj fazi bolesti i ekstremno pothranjeni pacijenti su podložni infekciji. Produženo ležanje dovodi do upale pluća i stvaranja urinarnih infekcija, kao i dekupitalnih rana po koži. Najzad, hemioterapija kao svoje neželjeno dejstvo ima pojavu neutropenije-obara se broj belih zrnaca u krvi. Takđe operacije predstavljaju ulazno mesto za bolničke bakterije koje su rezistentne na antibiotike. Prosto razloga ima mnogo, a oni zavise od tipa maligne bolesti, stanja pacijenta i načina lečenja.
      S obzrom na to da je pitanje jako uopšteno i da nemam informacije o pacientu, niti razlog zbog čega se ovakvo pitanje postavlja, ovaj odgovor uzmite u strogo informativne svrhe. O nedoumicama koje imate u vezi lečenja Vašeg bližnjeg morate razgovarati sa nadležnim onkologom, a u slučaju nejasnog smrtnog ishod klinička obdukcija može biti tražena.