1. Senka na plućima

    Pitanje broj: #157975

    Molim Vas za objašnjenje. Unapred hvala. Otac, 1949. godište, operisan, na sistematskom pregledu otkrivena  senka na plućima. Lobectomia inf. Pulm. Dex. 28. 5. 2018 adenocarcinoma pulmonis infiltrativum hg3, ng3 periferni subpleuralni tumor; najveci promer tumora 32mm; vidjena limfovaskularna infiltracija. Perineuralna ivazija nije uočena. Visceralna pleura infiltrisana tumorom, sa penetracijom tumorskog tikiva na površini pleure. Rub resekcije bronha ne sadrži tumorsko tkivo. Gradus: pt2a, pn 1, pmx konzilijum: primeniti 4 (2+2) ciklusa ht po protokolu gp.

    Odgovoreno: 13. 12. 2018.
    • Poštovana,
      Radi se o ranom adenokarcinomu pluća. Standard u lečenju ove bolesti je da po dobijanju negativnih linija resekcije nakon operacije (rub resekcije bronha ne sadrzi tumorsko tkivo) lečenje se nastavlja primenom adjuvantne hemioterapije u ovom slučaju po protokolu Cisplatin (c) - Paclitaxel (p) shodno podnošenju i drugi vidovi lečenja kao na primer postoperativna radioterapija može doći u obzir, ali shodno doluci nadležnog konzilijuma.