1. Mikrocelularni karcinom pluća - prognoza

    Pitanje broj: #155446

    Mojoj majci je dijagnostifikovan mikrocelularni karcinom pluća u martu 2017. godine.
    Opis CT snimka: svcs ekspanzivna solidna promena okupira desni hilus pluća i širi se medijastinalno prema gornjoj aperturi. U visini aortnog luka je promera 80 mm, potiskuje magistralne krvne sudove aperture, okružuje vcs. U visini infiltrisane i sužene desne grane plućne arterije promena je promera 70 mm. Jetra, slezina, pankreas i oba bubrega bez patoloških promena. Doktori su davali prilično obeshrabrujuće prognoze.
    Posle sedam ciklusa hemioterapije kontrolni CT (januar 2018. godine) je pokazao: u plućnom parenhimu znaci emfizema i fibroze, bez zona konsolidacije. Hipodenzna promena promera oko 13 mm u desnom hilusu u nivou prednjeg zida gornjeg lobarnog bronha. Nadbubrezi, jetra i prikazane kosti bez patoloških promena. Na konzilijumu su rekli da ovo stanje ne zahteva lečenje tj. da tumor više ne postoji samo ta promena koja mora da se prati. Da li smem da verujem da taj tumor više ne postoji s obzirom da je u pitanju kao što sam napomenula mikrocelularni? I da li bi trebalo da uradim još neki pregled ili snimanje?

    Odgovoreno: 16. 12. 2018.
    • Mikrocelularni karcinomi pluća kod određenih bolesnika sjajno odgovraju na hemoterapiju, ali kako su skloni recidiviranju redovne kontrole onkologa su dovoljne. On je dužan da prepiše režim radioloških pretraga i da reaguje shodno njihovim rezultatima. Ništa na svoju ruku.

Komentari na pitanje: #155446

    • Dobad dan,moj otac ima Ca bronha,mikrocelularni. Primio je 6 hemioterapija i sad je zapoceo radioterapiju. Nakon hemioterapija na CT-u je tumor znatno manji ,ali je CT radjen u avgusti. Na raditerapiju je cekao tri meseca. Sad ima problem sa hodom. Imam utisak da mu misici podizaci stopala nemaju funkciju.Bila bih zahvalna na savetu sta i kako dalje,da li treba jos neka pretraga,snimanje ili nesto drugo Hvala unapred