1. Lečenje adenokarcnoma creva

    Pitanje broj: #156251

    Mom ocu je dijagnostifikovan kancer u decembru 2017. Jedini simptom bila je rana sitost. Endoskopski je utvrđen polip i slabo ispravljanje nabora, što nas je navelo da pomislimo na linitis plasticus, Međutim, patološki nalaz polipa bio je dobro diferentovani adenokarcinom. Endoskopija i biopsije su potom ponovljene na VMA i tadašnji nalaz pokazao je signet ring čelije. Indikovana je operacija, Međutim, na istu smo čekali preko mesec dana. Na kraju je ispalo otvorili - zatvorili, jer se želudac prilepio za pankreas, a zahvaćena su i creva. Prespojili su nešto, ali u suštini palijativno. Prepisana je sistemska hemioterapija i čekamo nalaz her2 zbog eventualne mogućnosti za primanje Herceptina. Da li ja dobro razumem da je u ovom slučaju reč o gitu i koje analize bi trebalo uraditi da se ispita mogućnost primene leka Gliveka, odnosno njegove zamene?

    Odgovoreno: 15. 12. 2018.
    • U pitanju je naročito agresivna forma adenokarcinoma. Takve forme adenokarcinoma imaju tendeciju da eksprimiraju her2 receptore. U ph pločicama imunohistohemijom se može načiniti bojenje na her2 i to određuje mogućnost primene Herceptina. Dakle radi se o adenokarcinomu.