1. Kvržica na dojci u trudnoći

    Pitanje broj: #154465

    Poštovani, javljam Vam se ovom prilikom jer mi je potreban hitan savet. Naime, pre dva meseca sam prestala da dojim, a suprug i ja planiramo drugo dete. Pre nedelju dana sam napipala pokretnu kvrzicu pod prstima na desnoj dojci i u predelu od pazuha prema areoli sa spoljne strane dojka je tvrđa na dodir. Radila sam uz dojki gde je konstatovano da imam hipoehogeniju zonu grandularnog tkiva bez elemenata solidne fokalizacije i da je u blizini te zone evidentna i mikrocista dijametara do 1, 8mm. Moram napomenuti da što se tiče prestanka dojenja nisam imala problema sa kvrzicama i mastitisom, mleko je uredno stalo bez nekih tegoba. Kontrola UZ je predviđena za mesec dana, uz terapiju obloge Rivanol rastvorom, ali i dalje osećam zatezanje i tvrdocu u predelu dojke. Cela situacije me brine, jer ne znamo još sa sigurnošću da li sam u drugom stanju ili ne, te Vas molim za savet? Unapred hvala

    Odgovoreno: 16. 12. 2018.
    • Poštovana,
      Inicjalni UZ dojki ne pokazuje znakove za malignitet. Takođe u dojkama mogu da se razviju i fibromi kao i drugi benigni tumori koji se otkrivaju kao pokretne kvržice. Ukoliko rastu, potrebno ih je odstraniti malim operativnim zahvatom koji se odvija u uslovima dnevne bolnice, jer su skloni da se upale i da budu neprijatni i bolni.