1. Simptomi raka dojke/rak jajnika

    Pitanje broj: #152613

    Poštovani/a doktore/ka treba mi Vaš savet. Pre 9 godina sam operisala benigni tumor jajnika i od tada sam na hormonskoj substituciji gynodian depo. Majka mi je takodje operisala tumor jajnika kao i njena majka (rak jajnika). Pre mesec dana napipala sam promenu u desnoj dojci. 22. 05 uradila sam eho dojke. Nalaz: donosi najnoviji nalaz eho dojki (21. 6. 2017 b. P): paramamilarno ma oko 9 h dilatirani galaktif kanal do 2. 5mm i u njemu par m punktiformnih mikrokalcifikata. U opisanoj zoni, fibrocist displazije u glk ovalna, jasnoogranicena hipoehogena promena 3. 5x6mm avaskularna ddg adenom ddg inplantirano masno jastuče. Dd bi rads 3/4 indikovana mr dojke, eventualno core biopsija potom mamografija (24. 5. 2017): u dojkama žlezdani parenhim dominantno fibrolipomatozne strukture, acr tip b. U dojkama se ne registruju senke mg karakteristika kao ni radiolođki patognomonične mikrokalcifikacije. U desnoj dojci retki punktiformni kalcifikati. Levo kalcifikovan krvni sud. U desnoj dojci manje nodalne plaze, benignog aspekta - ciste. U desnoj aksili ovalni lgl. Bi rads 2 eho. Kontrola za 6 meseci. Pitanje: molim Vas za Vaše mišljenje koliko je ovo opasno i šta raditi dalje.

    Odgovoreno: 16. 01. 2019.
    • Poštovana,

      Vi imate pozitivnu porodičnu anamnezu koja nije za šalu. Vi ste postupili maksimalno odgovorno i pravilno, medjutim zašto nije uradjen MR dojki s obzirom da je na UZ dojki detektovana promena BIRADS 3 na 4.  Po nalazu mamografije trenutno nema znakova malignih promena. Ukoliko je dogovor bio da se umesto MR dojki uradi mamografija onda dalje postupiti po nalogu radiologa jer trenutno u dojkama nisu detektovani mamografski znaci maligniteta.