1. Dijagnoza raka pluća

    Pitanje broj: #154056

    Mojoj mami je sasvim slučajno ustanovljen rak pre tri meseca, a pre mesec dana i njegovo primarno nalazište, a to je na plućima. Pošto je bronhoskopijom na klinici u Beogradu izvađen uzorak, potrebne su bile dodatne analize da bi se videlo da li je kandidat za bio lekove. Međutim, aparat je u kvaru i moja mama ne prima nikakvu terapiju, a upitanju je 4 stadijum raka pluća. Pitali smo za privatne lab međutim, oni to ne bi priznali, a ne zna se kada ce popraviti aparat, a vreme ide.
    Šta da radimo dalje, jer ne nailazimo ni nikakvu pomoć?

    Odgovoreno: 16. 01. 2019.
    • Ustanova čiji je konzilijum je dužna da obezbedi sve analize, koji konzilijum zahteva. Ukoliko aparat ne radi dužna je da refundira troškove dijagnostike načinjene privatno. Očigledno, to je konzillijum želeo da zaobiđe. Moja preporuka bi bila da se posavetujete sa zaštitinikom prava pacijenata i u svakom slučaju da traženu analizu učiniti pa makar i privatno. Takođe trebalo bi ponovo konsultovati nadležnog internistu.