Postovanje ,bila bih vam zahvalna kada bi mi rastumacili nalaz moje majke koja ima 73 godine,jer kako se meni cini u pitanju je karcinom dojke ili pluca nadam se da gresim.CT ABDOMENA:zucna kesa debljeg zida sa kalkulosom 23mm Slezina sa brojnim fokalnim hipodenznim nejasno ogranicenim promenama,slezina je homogena opacifikovana na odlozenom pregledu,opisane promene su otvorene etiologije(hemangiomi)sinusoidna slezina,na jetri difuzno u oba reznja uocavaju se male hipodenzne zone promera do 4mm otvorene etiologije.CT TORAKSA:opisane nepravilne promene levo u gornjem plucnom reznju promera 13x10mm koje se sa izdancima pruza u okolno tkivo i vezana je i za pleuru,nodularne promene od 5 mm u 9S i u 7S desno.Opisane su u desnoj dojci zvezdaste promene koje retrahuju mamilu.Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 04. 02. 2019.
    • Postovana,

      Na zalost vrlo je verovatno da se radi o rasirnoj malignoj bolesti pluca ili dojke ili oba (duplex malignitet). Ovisno o opstem stanju pacijenta potrebno je doneti odluku o sistemskoj terapiji ili palijativnoj simptomatskoj terapiji. Potrebna je konsultacija nadleznog onkologa i nadleznog onkolskog konzilijuma. Kupiranje tegoba se vrsi preko patronazne sluzbe nadleznog Doma Zdravlja s hodno odluci konzilijuma. Informisati se na sajtu http://www.belhospice.org/ o drugim mogucnostima palijativnog zbrinjavanja.

      Pozdrav.