Poštovani, 18. Marta tekuće godine urađen mi je ct grudnog koša koji je pokazao promene na plućima i metastazu na nadbubregu 22x20. Od tada je usledila dalja dijagnostika, ustanovljeno je da je u pitanju adenokarcinom, acelarnog tipa. Prepisana su mi dva ciklusa hemioterapija c2 ht gp. Odgovor proceniti ct pregledom grudnog koša i gornjeg sprata abdomena. Skener je urađen 29. 06. Na plućima nisu uočene nikakve promene, nadbubreg je uvećan sa 22x20 na 28x23 i u jetri u vll segm kalcifikat 13mm, u v segm hipodenzna zona 11mm. Zaključak upućen ct nalaz bez bitne promene u poređenju sa donetim ct iz marta 2015. Na to određena mi je ista terapija c2 ht gp. Interesu je me da li je to praksa, jer je pod terapijom nadbubreg uvećan za 6x3mm i šta je to na jetri. Doktorka kaže da je to staro i da nisu meta promene. Interesuje me vaše mišljenje. Jer ne vidim svrhu primanja hemioterapije, ako se karcinom uvećava. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 23. 03. 2019.
    • Na pola kure hemioterapije (nakon 2 ciklusa) radi se reevaluacija bolesti po odredjenim RECIST kriterijumima. U vasem slusaju bolest se oznacava kao SD-bolest stabilizovana terapijom, s toga je praksa da se sa istom nastavi do postizanja pune terapijske doze kada ce se raditi nova kontrola. Ako ne zelite da prolazite kroz proces lecenja uvek mozete odustati, nista na ovom svetu nije obavezno. Naravno licno Vam ovo poslednje ne peporucujem.