1. Mucanje kod četvorogodisnje devojčice

    Pitanje broj: #162943

    Dete ima 4 god i od pre 10 dana je počela da muca i kad ne može da izgovori reč ona šapuće, ako je pitamo da ponovi ona počne da plače. Ide u vrtić i kaže da joj je lepo, nije imala stresne situacije da mi to znamo. U vrticu ima drugaricu koja je skoro počela isto da muca, ali ona je trpela nasilje od deteta sa posebnim potrebama. Vodili smo je na redovnu kontrolu kod logopeda pre 2 meseca. Čak su mi rekli da mozda nema epi napad.

    Odgovoreno: 08. 07. 2019.
    • Obzirom na to da je devojčica potpuno svesna onoga što se dešava, savetovala bih vam da ponovo posetite logopeda, što pre. Verovatno je u pitanju mucanje, a ne epi napadi, ali da biste razrešili sve sumnje javite se logopedu.

      U međuvremenu, ne ispravljajte je u govoru, ne tražite da ponovi, ne nagrađujte je i ne kažnjavajte je za način na koji govori! Obraćajte pažnju na to šta vam kaže, a ne kako je to rekla. Ne dovršavajte rečenice umesto nje. Ne prekidajte je kad govori, ma kako to bilo Vama teško za slušanje.

      I ne gubite vreme, potražite pomoć što pre.