Postovani, Juce sam vam se obratila sa pitanjem koliko dugo mogu ocekivati sekreciju iz seroma koji mi se pojavio, nakon hirurskog uklanjaja ateroma, na ledjima u zoni struka, koji je bio dubine tri centimetra. Sekrecija traje vec dve nedelje, hirurg je do sada punktirao cetiri puta, medjutim ta serozna cista se za najvise jedan sat nakon punktiranja, ponovo formira, i na sasvim blag pritisak sa strane, krece curenje. I tako neprestano dve nedelje. Ocigledno da punktiranje ne daje rezultate. Savet vaseg lekara bio je da se obratim hirurgu plasticaru. Ja sam, uvazivsi to, ipak hirurga koji je radio intervenciju pitala, i on je rekao da za tim nema potebe?! Potpuno sam zbunjena, i u strahu koliko ce jos trajati taj serom, vidim da se tu nista ne redukuje, i da punkcije, barem za sada nisu dale nikakav rezultat. A i vec psihicki pocinje da me opterecuje i veoma sam uznemirena, jer nikako ne dobijam odgovor na pitanje, zasto je serom toliko uporan, i koje je ocekivano vreme trajanja ove muke, stalne sekrecije, punkcija bez rezultata....Moze li se znati koliko dugo jos mogu ocekivati da ce trajati ta sekrecija, curenje...kako god? Do mesec dana, duze?... I postoji li nacin da se hirurskim putem zaustavi taj serom? Da li ce samo od sebe proci u jednom momentu? Tim pre sto je hirurg koji je izveo operaciju izricito negirao potrebu za plasticnom hirurgijom. Koje je resenje ove muke? Neka nova intervencija, ili samo cekanje i strpljenje? I da li moze doci do drugih komplikacija , s obzirom na sadasnje stanje? Molim za odgovor, i bilo kakvu prognozu, ako je uopste moguca u situaciji koju sam opisala....Sta je resenje?... Uplasena sam, takoreci vec i depresivna, potpuno zaokupirana ovim problemom i izmaltretirana stalnim punktiranjima i "cackanjima" po operisanoj regiji, a bez rezultata....Veliko hvala unapred, na Vasem odgovoru!

    Odgovoreno: 20. 07. 2022.

Komentari na pitanje: #200385

    • Mr sci. med. dr Dragana Petrović-Popović 21. 07. 2022.

      Poštovana, Operacija ateroma je nešto čime se plastični hirurzi rutinski bave i zato sam preporučila da svaku eventualnu komplikaciju tretira specijalista plastične hirurgije, Srdacan pozdrav,

    • Zorana Jurisic 20. 07. 2022.

      Razumem, vas savet je i dalje pregled plasticnog hirurga. Zabunu je stvorio stav hirurga koji me je operisao, kada sam mu to pomenula, koji je to negirao. Radi se o profesoru univerziteta, sa velikim iskustvom iz opste hirurgije, i tesko mi je da razumem da me on ne bi na to uputio, s obzirom da prati ovo stanje, sada vec takoreci svakodnevno, zapravo svaki drugi dan. Plasim se da bez njegovog znanja, i upucivanja odem drugom lekaru, tacnije hirurgu plasticaru, tacnije ne vidim zasto me ne bi hirurg koji me je operisao, a ima stalan uvid u stanje, i sam uputio plasticnom hirurgu, ako je to indikovano u ovoj fazi...Uvek je tesko pacijentu i zbunjujuce kada ima dva razlicita stava od dva lekara. Na kraju, poslusacu vas savet, jer ovo postaje nepodnosljiivo. Nadam se da ce se uskoro naci resenje ovog mucnog problema. Najlepse zahvaljujem, uz izvinjenje na ponovnom obracanju. Samo zelim da se sve konacno zavrsi...