1. Visok nivo prolaktina u trudnoći

    Pitanje broj: #1728

    Zanima me kakve posledice mogu da nastanu u trudnoći sa visokim nivoom prolaktina?

    Odgovoreno: 21. 11. 2007.
    • Da bi žena sa hiperprolaktinemijom ostala trudna neophodna je normalizacija njegovih vrednosti i to je zapravo i preduslov začeća. To da li je trudnoća kod osoba sa hiperprolaktinemijom dozvoljena zavisi pre svega od uzroka iste. Kako je najćešće u pitanju postojanje mikroadenoma hipofize, ono o čemu treba voditi računa u toku trudnoće je mogućnost porasta( ekspanzije ) tumora, mada je mogućnost toga mala(manja od 5%).U slučaju postojanja makroadenoma trudnoća je kontraindikovana. Što se tiče samog uticaja hiperprolaktinemije na tok trudnoće nema podataka da ona dovodi do većeg procenta pobačaja, prevremenih porodjaja ili malformacija ploda.Drugim rečima, trudnoća kod osoba sa hiperprolaktinemijom u najvećem broju slučajeva ima posve normalan tok

      Ass.dr Milena Velojić Golubović