1. šećer 5.9

    Pitanje broj: #1050

    Moj muž ima 28god, visok je 187, a težak 96kg. Prilikom analize krvi utvrđen mu je šećer 5,9 ( nor. do 6,4), ukupan holesterol 5,08 HDL 0,89, LDL 3,7 trigliceridi 1,11. Analize su rađene nakon 20 dana i šećer u krvi mu je 6.2 ( gornja granica 6,1) holesterol 4,4 HDL 0,90 LDL 2,9 trigliceridi 1,3. Doktor opšte prakse i intrenista su mu rekli da to nije ništa strašno i da malo koriguje ishranu. Međutim, prošle godine kada je bio na lekarskom šećer mu je iznosi 6.6, pa je nalaz ponovio par dana posle i šećer je bio 5,6. Da li treba da uradi test opterećenja na glukozu, da li ovakvo povećanje šećera ukazuje da ce on sigurno oboleti od dijabetesa ili se uz korigovanje ishrane i fizicku aktivnost to može izbeći?

    Odgovoreno: 21. 08. 2007.
    • Pozitivna porodična anameza na dijabetes, i vrednosti glikemije preko 6 (poremećena jutranja glikemija našte) ukazuju na rizik od dijabetesa, i potrebno je uraditi oralni test opterćenja glokozom (o-GTT). Nema podataka o starosti, povišenom krvnom pritisku i pušenju, a to su takođe faktori rizika za dijabetes. U svakom slučaju, zdrava ishrana, sa redukcijom telesne težine, redovna i dozirana fizička aktivnost, mogu sprečiti ili bar značajno odložiti nastanak šećerne bolesti. Prof. dr Slobodan Antić, internista-endokrinolog

Komentari na pitanje: #1050

    • Zalosno je sto vecina doktora kod nas ne sagledava siru sliku i sve moguce uzroke nekog problema, vec se svako drzi svoga onako kako je naucio. Koliko je po automatizmu odgovoreno na ovo vrlo interesantno pitanje vidi se iz toga da doktor kaze da godine nisu pomenute, a na pocetku pitanja je receno da gospodin ima 28 godina. Elem, imam vrlo slican problem kao tvoj muz i secer mi je par puta bio na gornjoj ili malo iznad gornje granice prilikom redovnog vadjenja krvi u laboratoriji. Pre par dana mi se isto dogodilo, pa sam tako naleteo na ovaj teks. Sada imam skoro pune 32 godine, a sa 15-16 je znao secer da mi ide skoro do 7 prilikom vadjenja krvi u laboratoriji. Sa 20 i nesto sam zbog pregleda za kontrolu letenja bio obavezan da radim test opterecenja glukozom na vma koji sam tada prosao. Sada sam ponovo bio na jednom pregledu koji mi je vrlo znacajan za karijeru i mnogo sam bio preplasen. Puls mi se nije spustao ispod 120 dok sam skoro sat vremena cekao da budem poslednji u redu za vadjenje krvi ako mi se slosi. Svi rezultati uredni, glukoza 6, 3. Isto vece na kucnom aparatu kod komsije izmerim, a ono 4, 8 ili preracunato na vensku krv oko 5, 3. Sutradan opet na kucnom aparatu 4, 9, preracunato na vensku krv oko 5, 45. Isto toliko mi je bio poslednji rezultat venske krvi pre godinu dana kada mi je laborant komsija dosao kuci da mi vadi krv, bas iz tog straha i fobije od igle i vadjenja krvi i kada sam koliko, toliko bio znatno opusteniji, nego recimo sada pre par dana. Prost zakljucak. Veliki izlivi adrenalina pored toga sto ubrzavaju rad srca, dizu pritisak, sire krvne sudove, itd. . . Takodje povecavaju glukozu u krvi, tj. Jetra oslobadja zalihe glikogena i pretvara ih u glukozu i momentalno pusta u krvotok. Nebitno sto nismo jeli 12h, zalihe su tu za "ne daj boze" sto se kaze. E sad problem je sto je to korisno ako nas napadne lav na putu ka laboratoriji, a nije normalno da se tvoj muz i ja osecamo kao da nas je lav napao samo zato sto treba krv da izvadimo. Znaci ja sam pri vecernjim merenjima, kada sam par sati pre toga i jeo, imao svoj bazalni secer od 5, 3-5, 4, a posle 12h gladovanja sam na jutarnjem imao 6, 3. Inace ako sve radi kako treba, 2h nakon jela secer treba da se vrati na bazalni. Granicno povisena glukoza u krvotoku je prirodna reakcija organizma na veliki akutni stres, jer bazalna kolicina nije dovoljna za zahteve ogromne snage srca i kontrakcije svih misica u tzv. "bezi ili bori se" reakciji. A zamislite tek kada se glukoza oslobadja u krvotok, a vi sedite u cekaonici ili na stolici u laboratoriji, sto se kaze sve pumpa u prazno, nema lava ispred vas da se ili borite ili bezite brzinom kojom nikada do sada niste ni bili svesni da mozete trcati. Toliko od mene, a ja verujem da tvoj muz jos uvek nije oboleo od dijabetesa, vec da samo ima problem sa fobijom od igle i vadjenja krvi. Ako imate mogucnost neka proveri secer u kucnim uslovima, kada je potpuno opusten i npr. Neka se bocne na neko bezbolno mesto, tipa resica uha. Ako je i tada povisen, e onda se treba zabrinuti. Ps. Nadam se da cete procitati i da ce nekome jos koristiti moje pisanije, jer vidim da je pitanje od jako davno. Puno pozdrava, darko