Sumnjamo da nam je dete niskog rasta. Zanima nas koji hormoni utiču na rast deteta, da bismo pripremili sve potrebne analize za pregled kod dečijeg endokrinologa. Hvala Vam!

    Odgovoreno: 08. 06. 2022.
    • Rast je vrlo kompleksan i dinamičan proces ali je strogo kontrolisan i regulisan. Rast je vitalni deo razvoja i odvija se pod uticajem brojnih sredinskih i genetskih činioca. Predstavlja najpouzdaniji pokazatelj zdravstvenog stanja deteta, njegove normalne i adekvatne ishrane i povoljnog psihoemocionalnog okruženja. Na rast deteta utiče niz hormona. U toku fetalnog razvoja utiču fetalni faktori rasta kao što je humani placentni laktogen, insulin. Do navršene druge godine važnu ulogu ima ishrana i tiroidni hormon. Tek kasnije u periodu predškolskog, školskog deteta pa sve do puberteta utiče hormon rasta u sinergizmu sa tiroidnim hormonima. U pubertetu primat preuzimaju polni hormoni koji daju završni skok rasta i kod dečaka i devojčica.