Pozdrav! Poslednje dve godine vodim računa o pravilnoj ishrani i trudim se da poštujem sve principe zdrave ishrane koji se odnose na vrstu namirnica, količinu, način pripremanja i dr. Ranije sam imala problema sa gastritisom, ali su se ti problemi dosta smanjili u zadnje vreme. Čula sam da osobe koje imaju problem sa pojačanom želudačnom kiselinom ne treba da konzumiraju crni hleb, integralno pecivo, pahuljice i sl, kao ni soju, pa me interesuje vaše mišljenje o tome. Ja navedene namirnice volim, ali sam ih do sada koristila umereno, u kombinaciji sa belim brašnom jer sam se bojala da ponovo ne izazovem probleme sa želudcem. Napominjem da imam problem i sa anemijom koju sa ishranom (svaki dan meso, voće, povrće, sok od cvekle) nisam uspela da izlečim, pa sam počela da pijem lekove. Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 19. 04. 2010.
    • Poštovana,
      Ja nisam čuo da integralne žitarice izazivaju lučenje više kiseline, ali to može biti slučaj kod korišćenja svežeg testa. Radije koristite hleb od juče. Jedite više manjih obroka, nikada prženo, pohovano i masne namirnice (testa, mesa, prerađevine) , a nemojte ni ljute začine. Kiselinu pravi i šećer - slatke namirnice, kafa, alkohol, paradajz, pomorandža i slično. Dobro je da protiv anemije unosite meso svaki dan. Sveže povrće i - ili voće u svakom obroku će dati c - vitamin neophodan za dobru apsorpciju gvožđa. Anemiju lečite više meseci.