Poštovana dr nikolić, molim vas da me posavetujete. Trudna sam 7 nedelja (druga trrudnoća) . Prvo dete sam rodila pre 9 g. Posle lečenja steriliteta i iako smo pokušavali nisam uspela da zatrudnim. Sada sam iznenadjena i srećna zbog trudnoće. Ono što me brine je ishrana. Imam intoleranciju na laktozu, ne tolerišem gluten (iako nemam dokazanu celijakliju) , imam gastritis, astmu i hipoglikemiju (već 15g. Je kontrolišem redovnom ishranom 5-6 obroka dnevno) . Ishrana mi je bogata voćem, povrćem i manjim obrocima. Zanima me šta bih trebala da uzimam zbog kalcijuma, pošto ne mogu mleko i jogurt, sir, kolikosu štetne biljne zamene za sir, i kolika je opasnost da i moja beba ima slične probleme. Prvo dete -sin je dugo bolovao od hronične dijareje dok se nije utvrdilo da ima intoleranciju na laktozu, ne tolerise secere uopste (ako pojede nesto slatko odmah ima candidu i dijareju) . Hvala unapred.

    Odgovoreno: 25. 03. 2010.
    • Poštovana,
      Da vam ne bi prošla cela trudnoća čekajući na odgovor, a pitali ste dr nikolić, evo odgovora sa druge strane. Ako ste intolerantni na laktozu ne znači da ne smete mlečne proizvode. Danas se može kupiti mleko bez laktoze u svakom većem marketu; jogurt i kiselo mleko ostavite van frižidera da proces vrenja malo odmakne pa popijte takav, malo kiseliji proizvod. To nije pokvareno, nego u tom stanju oni sadrže manje laktoze jer su laktozu razložile korisne bakterije; sir je proizvod sa minimumom laktoze jer laktoza prelazi u surutku. Ako ipak nećete mlečne proizvode možete često jesti ribu u konzervi sa raskuvanim kostima (skuša, sardina) i odatle dobiti 1/3 dnevne potrebe u kalcijumu. Ako ni to nećete onda šumeće tablete sa unosom od oko 1000mg kalcijuma dnevno. Ide lepo vreme, sunčajte veće površine kože bar 15 minuta dnevno, biće dovoljno. Dobro je da jedete 5-6 obroka dnevno. Meso obavezno - vi imate i povećane potrebe u belančevinama. Biljne zamene za sir ne mogu reći da su štetne, ali su nepoželjne jer to je kao adaptirani, aromatizovani i obojeni margarin. Ipak ispitajte toleranciju na laktozu korišćenjem sira. Stariji sirevi su odličan izbor zbog manje laktoze, ali su sigurniji i u epidemiološkom smislu. Ono što niste pitali: prerađeno mleko, mleko u prahu i proizvodi od surutke dodaju se u masu drugih proizvoda kao aditivi, tako da povećavaju sadržaj laktoze i tamo gde to ne bi očekivali!!! Pažljivo čitajte deklaracije na proizvodima!!!