Mlađi sin ima 8 godina i bavi se fudbalom, a stariji je 12 i bavi se vaterpolom. Molim vas da mi kažete nešto više o pravilnoj ishrani i šta je najbolje za uzimanje pre i posle treninga. Da li je tačno da mleko nikako ne treba konzumirati pre treninga. Mlađi sin ima 3 puta nedeljno trening, ali preko vikenda dosta utakmica i turnira. Stariji ima svaki dan trening od 1 sat i 45 min.
    Unapred vam se puno zahvaljujem i srdačno pozdravljam.

    Odgovoreno: 13. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Teško vam je ovde odgovoriti, pa još za dva deteta i sa oskudnim podacima. Deca su u razvoju, moraju jesti baš dosta :) neka jedu kako im nalaže apetit. Neka budu zastupljene sve grupe namirnica, u 3-5 obroka, naravno slatkiši na minimumu, mada nisu zabranjeni. Sve što nije prženo i pohovano biće lakše svarljivo, a to je važno. Neka obrok pre treninga, takmičenja bude na 2-3 sata - to je individualno, važno da je obrok svaren. Posle treninga u prvih 30-60 minuta može obrok ili užina čija količina zavisi i od njihove trenutne težine (to ne znamo), ali može biti kombinacija mleka i banane ili mleka, hleba, marmelade ili recimo čaša soka i nekoliko keksova. Posle toga redovni obrok. Osim obroka pre treninga, ostali obroci sa dosta povrća. Važno je plansko uzimanje po malo tečnosti više puta za vreme treninga.