1. Upotreba soje u ishrani

    Pitanje broj: #150741

    Poštovani,

    Da li je upotreba soje i njenih proizvoda bezbedna za ishranu ljudi?

    Odgovoreno: 11. 02. 2017.
    • Poštovani,

      Nije loše uvesti soju 2-3 puta nedeljno u ishranu. Ali treba jesti kvalitetne i tradicionalne sojine proizvode koji imaju organski sertifikat i koji su fermentisani. To može biti: sojino mleko, jogurt, tofu, tamari itd. Dobrobiti soje po naše zdravlje su brojne. Bogata je proteinima koji za razliku od proteina iz mesa nisu povezani sa masnoćama, a koji su važni za naše mišiće. Bez holesterola je. Sadrži i bitne nutritijente: mangan, selen, kalcijum, fosfor, selen, magnezijum, kalijum, folnu kiselinu, vitamin K2. Od nje mogu korist imati posebno žene u menopauzi jer sadrži fitoestrogene, koji deluju kao estrogen pa smanjuju simptome menopauze. U sebi sadrži fitinsku kiselinu koja je dobra kao antioksidans, ali može da smanji apsorpciju minerala.
      Soju ne bi trebalo da koriste osobe koje imaju problema sa varenjem, tiroideom, koji imaju ciste ili tumore.