1. Dojenje bebe nakon upotrebe Gentamicina

    Pitanje broj: #155628

    Poštovani,

    Zbog hirurške intervencije primila sam juče i jutros Gentamicin. Danas izlazim iz bolnice i treba što pre da nastavim da dojim bebu od 5 meseci. Koliko vremena treba da prođe do podoja obzirom da sam pročitala da Gentamicin nije preporučljiv tokom dojenja?

    Odgovoreno: 03. 02. 2018.
    • Poštovana,

      Pošto je lek Gentamicin štetan po bebu i prolezi u mleko ne bih preporučila dojenje iako se smatra da Gentamicin u biološki značajnijim koncentracijama u mleko prelazi tek kad je bubrežna funkcija majke neadekvatna, najsigurnije je obustaviti dojenje 48h od prestanka konzumacije antibiotika da bi se Vaš organizam isčistio i da ne bi došlo do neželjenih efekata leka na bebu. Isto dete može biti alergično na Gentamicin pa to može biti problem ako odmah nastavite sa dojenjem. Moj savet je da za to kratko vreme koristite mlečnu formulu ali je jako bitno da  Vi evakuišete mleko iz dojki da ne bi došlo do mastitisa.