Imam deformitet grudnog kosa izbocena prsa takozvana pileca prsa,ovako jednog dana sam se presvlacio u sobi pa da idem na bazen i tata mi je usao u sobu da me pita nesto te vidio mi prsa pitao me sta mi je to sa prsima ja naravno nisam imao pojma,a cesto sam isao kod doktorice jako puno recimo da moj cjel razred za dvije godine nije isao toliko kod doktorice koliko ja a ipak nije nista rekla na makar mi je slusala prsa i leđa svaki put kad sam bio kod nje,,jer sam od rođenja bolestan i podlozan bolestima,to sa prsima smo otkrili kad sam bio mozda 5 ili 6 razred osnovne skole,i onda smo isli u bolnicu necu reci gdje al slavoniji vjeroatno znate na koju mislim i tamo mi je propisana neka prsna proteza i naravno posto nikada u zivotu nisam imao neke srece ni do tada a ni poslje mogu vam reci dobio sam pogresnu protezu a to je znacilo posto nismo imali novaca cekati 2 godine do druge i naravno sa vremenom se to zaboravilo dosle nove muke i sve tada sam negdje sa 18 godina mi je rekao nastavnik tjelesnog da odem u teretanu i da cu tamo vjezbati i ispraviti to al nista nije bilo od toga jer nisam imao novaca pa sam krenuo na terapiju u toplice i nista od toga također to je bilo cisto kao neka formalnost od drzave sto placa tu terapiju i naposljetku sam krenuo ipak u teretanu i bio 6 mjeseci i mucio se i trudio se kao i uvijek...Sada cu 20 godina imati i moje pitanje je jel ja mogu ikako to ispraviiti citao sam vasoj stranici i nasao bolest Rahitis i vidio da se spominje deformitet prsa kifoza leđa sve sto ja imam otprilike i da se lijecenje obavlja dozama D vitamina koji je nedostatak i na kraju i izazvao ako i sada me zanima jel ja to mogu ispraviti jer ja nemogu se pojaviti na bazenu ni moru ni nigdje bez majice i tesko mi je sve pa molim za jedan odgovor kak bi si mogao pomoci ak ista mogu..Hvala lijepo na odgovoru.ak cu ga dobiti.

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Poštovani, ‚ Izvinjavam se na zakasnelom odgovoru. Situacija sa deformitetom grudnog koša po tipu pectus carinatum odnosno pilećih grudi u Vašim godinama je sledeća: deformitet najverovatnije nije posledica nedostatka vitamina D, jer su ti deformiteti drugačije prirode. Obzirom na vaše godine i završen rast, čak i da se radilo o nedostatku vitamina D takvi deformiteti se vipše ne mogu popraviti njegovom primenom. Ortopedsko pomagalo za korekciju ovog deformitewta ima efekta kod mladje dece, dok je uspeh takvog lečenja kod adolescenata polovičan. Fizikalna terapija i vežbalje u teretani mogu donekle da prikriju deformitet tako što dovode do razvijanja i jačanja grudnih mišiča i povećanja njihove mase. Jedina mogućnost evetualne korekcije deformiteta posle završetka rasta, i razvoja, dakle u Vašim godinama je operativna korekcija.

Komentari na pitanje: #7745

    • Rođen sam 29. 3. 2000 god. Iz cazina sam, imam deformitet grudnog koša ali su mi doktori to otkrili tek u 13. Godini, išao sam i u tuzlu na pregled, u tuzli mi preporučuju operaciju, ako bi imao zdravstvenih poteškoća rekli su da to nije opasno nego samo ako želim zbog izgleda da li ima netko iskustva s tim i moželi mi reć da li postoli neka proteza ili nešto. . . Unaprijed hvala!!!

    • Imam takozvana pilecaprsa izbacen grudni kos 14 mi je godina neznam sta da uradim da to probam da ispravim koje vrste vjezbe trebam da radim da to ispravim hvala.

    • Enes Liđan 14. 06. 2014.

      Imam 14. Godina imam deformitet grudnog koša imam veliko udubljenje na sredini prsa. Tzv. Pileća prsa! Iz bosne sam, išao sam na pregled u tuzlu predlažu mi operaciju, a ne želim operaciju imali neko ideju o nekakvim vježbama, protezama ili drugoj bolnici. . .

    • Domagoj šimunec 04. 09. 2012.

      Ovako imam problem s takozvanim pilecim prsima, pojavilo i se u 7 razredu sad sam 8 razred, isao sam kod doktora u varazdin i prepisao mi je remen sto pritisce tu kost unutra, ali remen se potrgao nako nekoliko nosenja. Mogu li ja kako ispraviti drugim putem ili nesto? Unaprijed hvala

    • Emir halilovic 17. 06. 2012.

      Imam 13 godina. Jako mi smetaju pileca prsa. Mozete li mi reci kojim vjezbama mogu da se rijesim te bolesti:

    • Imam 14 godina. . Prije nekoliko mjeseci kada sam se vratio sa kupanja. . Moji roditelji su primjetili nesto cudno kod mog grudnog kosa. . Odma su po odveli kod lijepaka. . Koji je rekao da imam deformaciju grudnog kosa. . I da se nista ne moze uciniti. .: ( (sramota me je da izadjem na plazu. . . Pa akoo imate neki savjet?: d

    • Ja takodje imam taj problem. Vezbam svaki dan vec 2-3 godine. Donekle sam uspeo u svemu, ali i dalje nisam zadovoljan. Svaki dan se trudim sve vise. Ide na bolje. Ako hoces mogu ti ostaviti msn pa da se vidis kako sam ja vezbao i dosao do pobojsanja.

    • Imam ne baš tako puno izbačena prsa, sada mi je 19 god. . Jeli moguće nekim vježbama ispraviti grudni koš barem u neku normalu i kojim vježbama?? Unaprijed hvala!

    • Stefan Mudric 30. 08. 2010.

      Imam 14 god. I imam deformisana prsa, neznam da li se redi o takozvanim, , pilecim prsima''ili o nekoj drugoj deformaciji. . . Da li postoji neko resenje da se resim te deformacije. Hvala unapred