Postovani! Zivim u Bosni gdje se siroko povijanje beba smatra obaveznim(u mom gradu cak do osmog mjeseca zivota).Na osnovu svega sto sam procitala o tome(puno razlicitih misljenja),primjera iz zivota(moja sestra je u Engleskoj odgojila dvoje zdravo djece bez dana koristenja bilo cega osim pampers pelena),imam veliki otpor prema toj vrsti povijanja i sve dok nisam zatrudnila bila sam sigurna da ja svoje dijete necu povijati u sve te pelene.Sada sam u osmom mjesecu trudnoce i u dilemi sam kako se oduprijeti uticaju sredine i ljekara koji to svi odreda preporucuju .Gledajuci moje sestrice u prva tri mjeseca razvoja kako se slobodno i srecno igraju u pampersicama prosto nemam snage to uskratiti svom djetetu.Smatram da pelene ne mogu uticati na razvoj kostiju i voljela bih da mi kazete Vase misljenje o tome! Unaprijed zahvalna!

    Odgovoreno: 18. 08. 2008.
    • Poštovana, već sam više puta odgovarao na slična pitanja i slične dileme. U većini razvijenih i srednje razvijenih zemalja za povijanje se korise isključivo pšelene za jednokratnu upotrebu \"Pampers\" i slične. Ja takodje smatram da one ovbezbedjuju sasvim dovoljno široko povijanje, tim pre što je za pravilan razvoj kukova podjednako važna sloboda pokreta koliko i pravilan položaj. Povijanje sa više pelena- širopko povijanje je nastalo sedamdesetih godina, sa ciljem da se eliminiše do tada ukorenjeno i štetno povijanje tzv. povojnicom sa skupljenim ispruženim nogicama. Još jedan važan faktor u promeni načina povijanja je i uvodjenje ultrazvuka, kojim se mogu otkiti razvojni poremećaji kukova jako rano i lečiti odgovarajućim metodama, što široko mpovijanje svakako nije. Sve u svemu, za pravilno razvijene kukove povijanje pampers pelenama je sasvim dovoljno (tako radi više od 2 milijarde ljudi na svetu). Potrebno je samo uraditi ultarzvuk kukova na vremeu svakom slučaju najkasnije do kraja trećeg mesec života, poželjno u prvih 6 nedelja). Nažalost svuda na Balkanu, pa i u Bosni (kao i u Srbiji) sve promene i savremeni tokovi se jako teško prihvataju.