Dragi doktore,imam devojcicu od 70 dana.Juce smo otisli na prvi ultra zvuk kukica i doktor je video da ima displasiju kukica..Zivimo u Grckoj pa se nadam da je to isti naziv i kod nas.Dali su joj da nosi jedno "pomagalo" sacinjeno od kaiscica koje se oslanja na ramena i struk i pridize nogice ka gore i otvoreno.Ovde mi nisu rekli da je od pocetka povijam siroko vec samo pampers.Mogla bih da vam posaljem i sliku ultra zvuka ako je to moguce.Nekako vise verujem nasim lekarima.Da li bi siroko povijanje sada pomoglo ili moram da joj stavljam ovu "skalameriju"-dusa me boli samo kad je vidim u tome-jos i ova vrucina ovde.. :( To mora da nosi 2-3 meseca,a naredna kontrola nam je za mesec dana.Da li da idem kod jos nekog lekara za misljenje?

    Odgovoreno: 29. 06. 2008.
    • Poštovana,

      Stanje koje ima vaša beba se i kod nas zove displazija ili razvojni portemećaj kukova (savremeniji naziv). Dobro je što je dijagnoza piostavljena rano, jer ukoliko se lečenje započne u prva tri meseca života, izlečenje je praktično 100%. Inače, za povijanje zdrave dece dovoljno široko povijanje je "pampers". Pojačano široko povijanje sa više špelena je potpuno nepotrebno za bebe sa normalnimn kukovima, i potpuno neefikasno u lečenju razvojnog poremećaja kukova (displazije), koju ima Vaša beba. Najbolje sredstvo za lečenje su Pavlikovi remeni - kaišići, koji se u principu nose oko 3 meseca, ukoliko je beba stara do 3 meseca u vreme početnka lečenja. Mislim da je u slučaju Vaše bebe sve uradjeno po najvišim svetskim standardima, i da nemate razloga za brigu u ishod lečenja. Slike ultrazvuka mi možete poslati na istu email adresu kao i pitanje.