Postovani, Imam decaka od tri godine i iako je jos babica na kupanju primetila da lose drzi stopala, njegova pedijatrica je stalno govorila da ce sve to biti u redu. Od prve godine ga na sopstveno insistiranje vodim po ortopedima bez rezultata. Fizijatri mi govore da ne mogu pasivno da vezbaju sa njim, a da je mali da bi shvatio sta treba da radi. Dete hoda i trci, ali stopala mu ne stoje pravilno. Hoda samo unutrasnjim delom stopala. Spoljasnji deo od malog prsta pa do pete ni ne dodiruje zemlju. To se primecuje kada je bos. Dijagnoze su mu razlicite od "krive pete" do "ravnog stopala", ali svaka preporucuje za terapiju samo ortopedskim cipelama sa medijalnim uloskom i tomasovom petom. Do sada one nisu dale nikakvo poboljsanje. Bojim se da ce stopala koja su kriva prema unutra uticati na dalje deformisanje nogu, kukova i/ili kicme, te bih zelela da uticem sto je vise moguce na njihovo ispravljanje. Sta mi savetujete?

    Odgovoreno: 26. 06. 2008.
    • Poštovana,

      prema Vašem opisu postoji mogućnost da se radi o najtežem stepenu fleksibilnih ravnih stopala, ali i o težem deformitetu po tipu vertiklalizacije ili vertikalnog talusa. Potreban je pregled dečjeg ortopeda, i najverovatnije rendgenski snimak stopala kako bi se napravio plan terapije, koja, u zavisnosti od nalaza  može biti neoperativna - nošenje odgovarajuće obuće i uložaka, ili operativna (u ttežim slučajevima). U svakom slučaju uzrast Vašeg detea je nepovoljan za sprovodjenje fizikalne terapije, jer je suibvioše veliko da bi ga vežbali, a suviše malo da aktivno učestvije u tome.