Postovani, nedavno sam primetila da mojoj osmomesecnoj bebi pucketaju kosti (ne mogu navesti, tj. odrediti deo tela gde se cuje pucketanje). Interesuje me da li je to normalno? Inace,sa sest meseci je vec sam stajao "cetvoronoske" i ljuljao se donjim delom tela, ubrzo je poceo da " skakuce kao zaba", a od nedavno i da puzi. Samostalno sedi (mada se ponekad desi da se prevrne na bok tokom sedenja). UZ kukova je bio uredan (bili smo na dva snimanja, sa tri i cetiri meseca). Takodje, kada se beba moze oslanjati na noge? On uporno pokusava da se odbaci dok ga drzimo u naruciju i da sam stoji, a pritom skakuce, ili se pak "penje" uz nas. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 19. 06. 2008.
    • Poštovana,

      prema opisu najverovatnije se radi o takozvanom nespecifičnom "šklocanju" ili "pucketanju"  zglobova, koje ne predstavlja nikakav problem, i obično prolazi samo od sebe, sa rastom.

      Pravo vreme za uspravljanje u stojeći položaj je kada dete to uradi samo, bez vaše pomoći, uz krevetac, krevet, deo nameštaja i slično, što se obično desi oko 9. meseca.

Komentari na pitanje: #6615

    • Postovani, Imam bebu od 8 meseci. Negde od oko 1. meseca ( a mozda i nesto kratko nakon rodjenja) primetila sam da " pucka", npr kad je uzmem pa cela kicma popucka, kad je spustim na stomak pa negde u predelu lakatnog zgloba "pukne", itd... Da li imam razloga za brigu? Inace ovako beba je savrseno zdrava i lepo napredna. Skoro smo vadili krv i sve je u redu. Unapred hvala na odgovoru. Srdacan pozdrav

    • Postovani, da li je za brigu kada bebi krckaju ledja.,? Tacnije oko lopatica.

    • Postovani, moj sin ima 14 godina i aktivno se bavi fudbalom. Od skora su pocele da mu pucketaju kosti kolena, zgloba i ledja i to prilikom pokreta. Bolova nema. Koji uzrok je i vasa preporuka za eventualnu terapiju. Hvala

    • Postovanje, imam pitanje moja beba ima 10meseci,i tako cujem da joj pucketaju kolena ili nogica ne mogu da ustanovim,ona sama puzi ispravi se uz krevet,stalno nogice pomera da li je to neki problem kod nje, od 4meseca joj se tako cuje, a najvise kada se naljuti pa se sama stegne i tako dodje do toga da ja to cujem to pucketanje. Hvala unapred