Poštovani, zanima me da li stojanje od 8 sati dnevno može i koliko utecati negativno na kukove obzirom da imam 25 godina,te da mi je pri rođenju dijagnosticirano iščašenje desnog kuka i da je posledica toga kraća noga za 2,5 cm. Tek skoro sam počela da radim i malo me bole noge kada dođem kući, osećam i malu bol u predelu kukova, ali nije ništa strašno. Da li postoji mogućnost da će to prestati dok se malo naviknem na stojanje ili mi nije preporučljivo takvo radno mesto? Da li prema Vašem mišljenju mogu podneti to opterećenje cca još dve godine? Hvala unapred

    Odgovoreno: 31. 05. 2008.
    • Poštovana,

      Nemam podatke da li je iščašenje kukova lečeno ili nije, odnosno d ali je kuk sada na "mestu" ili je i dalje iščašen.

      U svakom slučaju, svim osobama koje su imale razvojni pormećaj kukova ( kako se sada naziva stanje ranije poznato kao urodjeno iščašenje kuka), ne savetuje se šprofesionalna orjentacija ka zanim,anjima koja su vezana za dugotrajno stajanje, obzirom da su njihovi kukovi podložniji bržem "habanju" i ranijoj pojavi degenerativnih promena. Priovremeni posao, vezan sa stajanjem od 8h od nekolikop godina kako ga vi opisujete, ne bi trebalo da ima dugoročne posledice, ali u svakom slulčaju, ovakve poslove treba izbegavati. Ukoliko se tegobe koje imate u vidu bolova u kukovima i zamora povećavaju, savetuje da prekinete takav posao.