Poštovani dr. Živanović, moja kćerkica ima 6 mjeseci i tek je po prvi put radila ultrazvučni pregled kukova. Ustanovljena je displazija levog acetabuluma sa ac indeksom od 30 st. Desno je ac indeks 26 st. Centraža obostrano loša. Jedan lekar nam je preporučio samo široko povijanje, a drugi pavlikov aparat. Molimo vaše mišljenje. Unapred zahvalni!

    Odgovoreno: 06. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Dostavljeni podaci odgovaraju merenjima na rendgenskom snimku a ne na ultrazvuku. Pojam ac indeks i navedene vrednosti su vezane za radiografska merenja zgloba kuka, na uz se odredjuje sonotip kuka po grafu, (i do iv sa podtipovima) i uglovi alfa i beta. U savokom slučaju, kod deteta od 6 meseci sa lošom centražom kuka i ac indeksom 30 i više (mada se očekuje da bude veći kod loše centraže) neophodno je lečenje pavlikovim aparatom - remenčićima, i to što pre. Široko poviojanje se ne može smatrati načinom lečenja već samo preventive, a nema nikakvih dokaza da je efikasnije u tome od povijanja samo pelenama za jednokratnu upotrebu "pampers i sl. ". Ukoliko je moguće deostavite mi kompletan nalaz ultrazvučnog pregleda i rendgenski snimak.