Postovani, Beba ima 10 nedelja, danas joj je prvi put uradjen UZ kukova u Domu zdravlja u Obrenovcu. Napominjem da ne zakazuju pre 10.nedelje. Nalaz po Grafu je DESNO IIa, LEVO IIa, Jezgra okostavanja glavice femura DESNO +. Dijagnoza je Fizioloski nezreli kukovi. Doktorka je dodala i da su UGLOVI dobri. Zakazan je pregled za dva meseca. Da li treba nesto da preduzimamo i da li je potrebno odvesti dete na ultrazvuk pre maja? Sta uopste znaci Fizioloski nezreli kukovi? Zahvalni roditelji.

    Odgovoreno: 10. 03. 2008.
    • Ultrazvučni tip kukova IIa predstavlja takozvane fiziološki nezrele kukove, odnosno kukove koji imaju usporeno okoštavanje. Kod takvih kukova preovladjuju hrskavivičavi elementi, dok je sam oblik kukova normalan. većina takvih kukova se normalizuje do kraja trečeg meseca života bebe, i prelazi u normalne zrele kukove (tip I). Ukoliko ne doje do sazrevanja kukova do tok uzrasta, radi se o nedovoljno razvijenim kukovima, (tip IIb ili više), koji zahtevaju lečenje. Ne postoje posebne mere koje bi Vi mogli da preduzmete u ovom periodu, sve je u rukama prirode. Ultrazvučni nalaz kukova sa puna tri meseca, odrediće da li oni zahtevaju lečenje ili su sazreli pa zahtevaju samo praćenje, ili čak ni to.

Komentari na pitanje: #3717

    • Dobar dan, zanima me šta znaci na snimanju kuka kod bebe UZ nalaz po Grafu zaokruženo I Jezgra okoštavanja glavice femura Desno - Levo - Beba je išla na UZ sa dva meseca. Kontrola za 2 meseca. Zanima me da li je dobar rezultat?