zasto se samo u srbiji svoj deci savetuje siroko povijanje ?

    Odgovoreno: 08. 10. 2007.
    •

      Poštovani, izvinjavam se zbog kašnjena u odgovoru, ali bio sam službeno odsutan, na predavanjima van Niša. U Srbiji se promene teško "primaju", verovatno zbog karakteristika nas kao naroda i ostalih karakternih osobina, zato je trebalo oko 20 godina intenzivnog rada na terenu da se predje sa povijanja povojnicom, "kao veknica" na široko povijanje, no ne bih o tome više. Što se samog širokog povijanja tiče, koncept širokog povijanja podrazumeva pre svega slobodu pokreta u kukvima. S te tačke gledišta, pelene za jednokratnu upotrebu, Pampers i sl. obezbedjuju sasvim adekvatno široko povijanje, i to je način koji koristi više od 1,5 milijarde ljudi na svetu (zapadna Evropa,USA, Australija, N.Zeland i dr). Povijanje sa tetra pelenama i švedskom pelnom ima smisla samo ukoliko se one koriste bez pampersa. Dodavanje pelena preko pampersa je u suštini besmisleno, jer takvo povijanje NIJE način lečenja, (ukoliko su kukovi nedovoljno razvijeni potrebno je da se odmah leče odredjenim srdstvima, uglavnom je to Pavlikov aparat-kaišći), a za prailan razvoj kukova takvo povijanje je nepotrebno. Nekakav kompromis bi bio da se pojačano široko povijanje koristi (kao vrsta profilakse), dok se ne uradi I UZ pregled kukova (a to treba uraditi najkasnije do 6. nedelje života).Ukoliko je nalaz uredan, ništa više od povijanja pampersom nije potrebno. No, protećiće još mnogo vode dok to ne postane opšteprihvaćen standard i kod nas. Nažalost