Juce sam otpuštena iz bolnice sa svojom tek rođenom bebom, starom četiri dana. Na otpusnoj listi sam vidjela da piše PES VERTICALIS BIL. i bila u šoku, jer mi u bolnici nisu ništa napomenuli o tome, niti dali uput za fizioterapeuta. Molim Vas da mi kažete nešto više o ovom deformitetu, kao i o tome kako se liječi i da li se stopala dovedu u normalu i od čega to zavisi, pošto sam već ustravljena od toga, a dugačko mi je da čekam još par dana dok ne dođem do doktora ovdje.
    Hvala Vam unaprijed na odgovoru i nadam se da ćete imati nešto pozitivno da mi kažete!

    Odgovoreno: 25. 09. 2008.
    • Pes verticalis kao dijanoza ne postoji. Postoje dve mogućnosti, da se radi o pes calcaneovalgusu, položajno podignutom stopalu naviše i upolje, koji se uglavnom koriguje fizikalnoim terapijom u potpunosti. Ukoliko se radi o deformitetu stopal po tipu talus verticalis (pes valgus convexus), radi se o jednom od najtežih deformiteta stopala, koji se koriguje uglavnom operativno. Ukoliko imate preciznije podatke javite se da bih mogao da vam dam iscrpniji odgovor.