Imam dete od 3 godine i 3 meseca. Dete je prevremeno rodjeno i ima problema sa govorom. Naime, motoricke sposobnosti, inteligencija i mogucnost reprodukcije govora (recitovanje, pevanje, ponavljanje i sl) je izvanredna i iznad dece svog uzrasta, ali u komunikaciji ne zeli da odgovara na postavljena pitanja (osim u izvesnim slucajevima) i poseduje elemente hiperaktivnosti - slaba koncentracija i brz gubitak paznje. Psiholog nam je rekao da ce vremenom to da prevazidje jer je u pitanju prevremeno rodjeno dete i cinjenica da je ona prve reci pocela da izgovara tek pre nesto manje od godinu dana. Molim vas da mi date vase misljenje. Hvala.

    Odgovoreno: 12. 08. 2010.
    • Poštovana,
      Teško će dete samo prevazići probleme ako mu ne pomognete. Jako je važna sposobnost da dete samo oblikuje i produkuje rečenicu, misao. U suprotnom neće biti u mogućnosti da okolini saopšti svoje misli, potrebe, osećanja. To opet vodi daljoj izolaciji i produbljuje probleme koji već postoje. Moje mišljenje jeste da treba da se obratite logopedu, i radite na ekspresivnom govoru (produkciji i samostalnom izražavanju) i na pažnji i koncentraciji.