Postovani, imam devojcicu koja za dve nedelje puni 4god. Poprilicno suska kad prica tj. Kad izgovara slova poput s, c, z takodje ne moze da izgovara r i l. Progovorila je sa 2 god a do tad nije nista pricala. Bili smo kod logopeda i on je rekao da je njen najveci problem pravilno ne postavljanje predloga np. Desi joj se da ne kaze "na stolu" nego "a stolu", i guta nekad slova. Ona nam je dala neke vezbe da radimo kod kuce ali nije puno pomoglo, nije nam rekla da treba da dolazimo na vezbe. Molim vas za savet da li potraziti drugog logopeda i da li je stanje ozbiljno za njen uzrast. Hvala

    Odgovoreno: 17. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Kasno progovaranje može, ali i ne mora, da bude faktor rizika. Sa četiri godine očekuje se da dete uveliko pravilno izgovara s, z i c; dok se sa korekcijom glasa l kreće tek od 4. Godine, a glasa r tek od 5. Ipak smatram da je od svega ovoga alarmantniji problem koji ima sa korišćenjem predloga. To najčešće upućuje na razvojnu disfaziju, tj. Teškoće i govora i jezika; ali dijagnozu vam ne mogu potvrditi on-line. Stanje je dosta ozbiljno, ali imate dovoljno vremena da iskorigujete govor i jezik do polaska u školu. Potražite drugog logopeda i krenite što pre sa tretmanom.