Moj četvorogodišnji sin je pre 3 nedelje operisao sva tri krajnika. Od tada on govori kroz nos, i nerazgovetnije izgovara reči koje je pre lako i čisto izgovarao. Supruga i ja smo ga vodili kod našeg pedijatra i on nam je rekao da je to sasvim normalna pojava jer dete sada ne zna da pravilno usmerava vazduh kroz grlo (napominjem da su mu krajnici bili veličine manjih šljiva). Interesuje nas kakve su to vežbe za ispravljanje takvog govora.
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 23. 06. 2009.
    • Poštovani,
      smatram da je neophodno da se obratite svom lekaru specijalisti orl kao i logopedu, i to najbolje logopedu koji radi u timu sa orl, ako on u tom timu nije prisutan potražite logopeda u domu zdravlja. Prvo mora da se utvrdi da li je slučajno tokom operacije došlo do oštećenja mekog nepca. Meko nepce je inace zaduženo za usmeravanje vazdušne struje, tj. da li će vazdušna struja ići kroz nosnu ili usnu šupljinu. Za govor potrebna je njegova pokretljivost. Npr. u srpskom jeziku postoje glasovi m, n i nj koji su nazali, prilikom njihovog izgovora deo vazdušne struje prolazi i kroz nosnu šupljinu. Tako da tokom pregleda treba videti kakva je pokretljivost mekog nepca, i da li je možda zahvaćena samo jedna ili obe strane. Kad se utvrdi tačno stanje govorno-jezičkih organa može pravilno da se pristupi tretmanu, koji će organizovati logoped.