Postovani.

    Imam problem sa mojom jednogodisnjom bebom. Ona jos uvek ne govori ni mama, ni tata, ne izgovara cak ni vokale, ne ispevava glasove, samo govori glasno aa i glasno se smeje. To je jedini zvuk koji ona proizvodi. Pri tom je vrlo inteligentna i zna puno stvari. Zna gde joj je glava, kosa, ruka, noga, uvo, zub. Zna da tasi tasi, i jos puno stvari. Sve me razume, ali jednostavno nista ne govori. Pedijatar kaze da do druge godine je sve normalno, a mene je strah i ne zelim da cekam jos godinu dana. Da napomenem da ona uopste ne provodi vreme ispred televizora ili telefona.

    Molim vas za odgovor, ne znam sta da radim.

    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 27. 05. 2020.
    • Poštovana,

      Moj savet je da se javite logopedu koji će uraditi detaljnu procenu razvoja.

      Na uzrastu od 12 meseci dete još uvek ne mora da izgovara reč sa značenjem. Uvek postoji 6 meseci razvojnog odstupanja. Tako da reč sa značenjem očekujemo do 18.meseca. Zbog toga se ne bih složila sa izjavom da treba čekati drugu godinu. Ono što je sigurno dobro jeste to što navodite da razume i izvršava jednostavne naloge. Ali mi je čudno da je oglašavanje oskudno. Zbog toga savetujem pregled logopeda koji će vam dati konkretne savete kako da podstaknete oglašavanje.