Postovanje,

    Moj sin u maju puni 4 godine. Sa 12 meseci je umeo da izgovara reci "mama" "tata" "baba" I uspesno je ponavljao reci koje ja izgovorim, igrao kada pustim muziku, zanimao se igrackama za njegov uzrast. Malo posle prvog rodjendana, doziveli smo porodicnu tragediju, zbog koje smo morali da se odselimo I promenimo dotadasnji nacin zivota Iz korena. U periodu od prve do trece godine, vecinu vremena je provodio sa zenom koja ga je cuvala, dok Sam ja bila prinudjena da radim kako bi mu obezbedila normalan zivot. Dotiicna Zena mu je pustala crtace bukvalno sve vreme dok Sam ja bila odsutna. Vec sa 2 I po godine, on je krenuo da prica, Ali samo citate Iz crtanih filmova, poceo je da oponasa likove I ponasa se kao da je on jedan od njih. Posetili smo logopeda I decijeg psihologa, Oni su na osnovu pregleda ustanovili da dete sve razume, Ali da se treba raditi sa njim I da podhitno prestanemo sa crtanim filmovima. On ume da prepozna svaki objekat, kada mu pisem brojeve na papiru, ume da razlikuje brojeve do 30, I pojedina slova. Razlikuje sve boje, zivotinje divlje I domace, obozavam dinosauruse. Broji do 30, zna azbuku. Kada se igramo igre na slovo, daleko je bolji cak I od starije sestre. Ume da kaze "sta je to" , "daj mi" "dodji mama" "idemo Cao Cao" I slicne reci, Ali komunikaciju I razgovor izostaju. Voli da se igra Sam, u Tim trenucima prica kao Neki od junaka Iz crtanih filmova. Kada mu kazem da se nesto ne sme, reakcija je burna. Imamo zakazano sledece nedelje kod drugog logopeda, Ali vas molim da mi date vase misljenje, jer Sam jako zabrinuta.

    Odgovoreno: 23. 03. 2020.
    • Poštovana,

      Situacija je ozbiljna i mislim da ste toga i svesni.

      On dosta toga zna, malo toga povezuje u rečenice. I najčešće priča na neki zahtev (kako sam razumela iz vašeg pitanja).

      Da bismo govorili moramo imati sagovornika i želju da mu nešto saopštimo.

      I mislim da bi to trebalo da bude prvi cilj u radu sa vašim detetom. Da se poveže sa vama, da uspostavite interakciju i kontakt i da on sam poželi nešto da podeli sa vama. Kad to ostvarite, vi mozete raditi na usvajanju govora i jezika.

      Svakako logopedski tretman je neophodan jer neko mora da vas vodi i savetuje kroz ceo proces.

      Za sva dodatna pitanja i nedoumice, stojim vam na raspolaganju.

      Veliki pozdrav