Prije 3 godine mi je ustanovljana dijagnoza kondiloma, koji su odmah hirurskim putem odstranjeni i nije bilo vidljivih recidiva. Nedavno je muz bio na testiranju, zbog bradavice u anorektalnoj regiji ( koja je tu godinama mirovala, a sada se prosirila, nije lijecena)i postavljena mu je ista dijagnoza. Sad sam trudna 4 mjeseca, PAPA test je pokazao da sam HPV pozitivna, a ginekoloski pregled da imam neki mali polip u materici, radjena je citoskopija, cekam rezultate... Molim Vas da mi odgovorite na pitanja, da li postoji mogucnost ostecenja ploda u psiho-fizickom razvoju, ako moze postoji li nacin da se to izbjegne i kakava je prognoza za mene? Unaprijed zahvalna B.M.

    Odgovoreno: 15. 07. 2007.

    • HPV infekcija ne utice na psihofizicki razvoj ploda. Jedino dokazano je da je kod malog broja dece rodjene prirodnim (vaginalnim) putem moguca laringealna papilomatoza (polipi grla) sto se kod izrazenih i dokazanih genitalnih kondiloma moze izbeci carskim rezom, ali samo kod takvih slucajeva. Slabije izrazeni kondilomi nisu per se indikacija za C.R.