Postovani doktore, Zelim da Vam se obratim i zamolim Vas za savet i Vase misljenje. Imam 27 godina i u vezi sam cetiri godine. Pre izvesnog vremena oetila sam izvesnu nelagodnost i peckanje u predelu vagine( prvo sam pomislila bakterije u urinu...), tj.neku vrstu svraba,a i desava mi se da mi se u toku odnosa " osusi " vagina ( da se tako laicki izrazim) praceni nekim cudnim zvukom( ja sam ih nazvala " mehurima", bukvalno u toku odnosa, a navlazim se sve kako treba, pa mi se u toku odnosa bukvalno odjednom osusi vagina i pocnu ti mehur iz vagine da se cuju..katastrofa.zbog cega mi nije prijatno za vreme seksa. Otislasam ginekologu ( napoinjem da mi se to tek sada desilo, ti simptomi) i na pregledu mi je doktorka rekla da imam kondilome. Tacnije pise ovako:" manja belicasta sekrecija po zidovima i svodovima vagine. Na vulvi i u prvoj trecini vagine suspektni kondilomi. Vaginalni svodovi slobodni. Grlic dug oko 2 c. cilindrican, pokretan i neosetljiv. Adneksa su slobodna i neosteljiva. Parametrija su obostrano slobodna i neosteljiva.Douglasov prostor slobodan! i neosteljiv, prazan. Planirati,PA, VS, Kolposkopiju, vPsi cervikalni bris sa ab, chlmidiae, urin i urinokultrutu." To je bio nalaz i teraprija je vaginaletePolygynax 1X1 12 dana. Trenutno korisitim vaginelate, nalaz urinokulture kaze: " izolovane saprofitne bakterije u vecem broju". Doktorka mi je rekla da ne pijem antibiotik, vec caj od brusnice i uvin caj 1,5 l dnevno i da uradim sve pomenuto kad zavrsim sa vaginelatema. Mene zanima kako je moguce dobiti kondilome ako mi je momak prvi decko sa kojim sam spavala, on kondilome nema. Postoji li neki drugi nacin dobijanja ovih polnih bradavica? Da li je depilacija toplom voskom mogi uzork, premda ja skidam dosta duboko u tom delu, ali kako je to moguce preneti se ovim putem kada se ovaj virus ne prenosi putem krvi? Da li je tacno da se devojke, zene koje imaju kondilome moraju poradjati carskim rezom buduci da je moguce pri samom cinu porogadja prirodnim putem i beba dobiti infekciju? I da li cu morati da ih uklanjam tecnim azotom, radiotalasima ili mozda laserom ( koja je kod privatnika ruku na srce jako skupa) i da li mora moj momka da koristi kondome kada se ja zalecim( napominem da on kondome ne koristi). Jednom recju, imam li razloga za zabrinutost i da li je tacno da se ovaj virus cesto javlja? Moze li on natati kao posledica padaimunitetea, a da nije povezan sa iskljucivo seskulanim kontaktom? Premda, dosta pije vitamina C, nisam malokrvna i imam dobro zdravstveno stanje. Malo mi je preopsirno pitanje, ali nadam se Vasem odgovoru. Unapred hvala i sve najbolje!

    Odgovoreno: 11. 05. 2007.

    • Zaista mnogo pitanja i o njima sam vec odgovarao, ali pokusacu da budem koncizan i jasan. Kondilomi su posledica infekcije Humanim Papiloma Virusom (ima ih preko 100 vrsta), koji ima visok afinitet prema kozi i sluzokozi (intraepitelni virus). Najcesci put infekcije je seksualni kontakt, mada se spominju i upotreba istih peskira, vesa pa cak i depilacija (mada licno mislim da je za takav put verovatnoca izuzetno mal). Muskarci su vektori i ne moraju imati manifestnu infekciju. Pad imuniteta izuzetno pogoduje nastanku i expresiji infekcije i vrlo cest ide i sa poremecenim sekretom.Problem kondiloma je prilicno siroko rasprostranjen narocito medju mladima koji su promiskuitetni i ne koriste kondome (generalno).Kondilomi nisu indikacija za C. Rez osim ako nisu masivni i ne predstavljaju mehanicku prepreku prolasku ploda- o tome odlucuje akuser u trenutku kad porodjaj pocne. Tegobe koje navodite - mehurovi i suvoca najverovatnije su posledica infekcije na nivou vagine, i ono sto Vam je preporucila Vasa Dr je u redu. Ukoliko imate kondilome ( a uvek potrazite i drugo misljenje- imate pravo na to) onda ih treba unistiti i to radio talasima ili laserom - efekat je isti. (Ne tecni azot).