Prvu menstruaciju dobila sam sa 12 godina. Sada imam 20, a menstruacije su mi od pocetka neredovne (pauze i po vise od 6 meseci). Lecila sam se kod razlicitih lekara (Dr Sedlecki-INSTITUT ZA MAJKU I DETE, Dr Mikovic-Narodni front...), radila hormonski status, gde je uocen "manji poremecaj hormona", pila Endometril, Logest, ali moje menstruacije su uspevale da se ustale samo na 2-3 meseca. Poslednja terapija mi je bila Primolut-Nor 5, koji sam pila 8 meseci i nakon toga imala 2 menstruacije. Poslednja menstruacija mi je bila u januaru 2007. Inace, poslednjih mesec dana osecam nelagodnost u stomaku (komesanje, nadimanje, blagi bol zeluca), pa ne znam da li to moze imati veze sa neredovnim menstruacijama!? Ne znam vise sta da radim po pitanju izostajanja ciklusa! Na ginekoloskom pregledu je sve u redu, ali menstruacija nema. Nema ni bilo kakvih drugih poremecaja, poput pojacane maljavosti. Imam nekoliko kilograma viska, ali to nije posledica terapija. Inace, svaki put kada dobi! > jem hormonsku terapiju, moram da pijem i tablete Nystatina, jer mi se automatski pojaca sekret. Stvarno sam umorna vise od bezuspesnih pokusaja lecenja, a i iskreno se bojim da cu postati sterilna. Molim Vas da mi date neki savet za resenje ovih problema! Hvala, unapred!

    Odgovoreno: 11. 05. 2007.
    • Ukoliko Vam ne smeta to sto nemate menstruaciju- nemojte je ni izazivati, vec ostavite prirodi da sama dovede do ciklusa. Ovakvim pristupom necete biti zasticeni od nezeljene trudnoce te ukoliko je ne zelite vodite racuna jer nikad ne znate kada ce doci do ovulacije u ovakvim retkim menstruacijama. Ukoliko imate osecaj nadutosti i neprijatnost zbog retkih ciklusa lek izbora je cikloproginova (ovaj lek ima oba hormona menstruacionog ciklusa), ali Vas ni on ne stiti od nezeljene trudnoce. Znaci ako ste proverili hormonski status i tu nema vecih ispada jednostavno svoje stanje primite kao fiziolosko. Kada se udate i kada pozelite decu eventualno ce mozda biti potrebno da se indukuje ovulacija i to je sve. Znaci ne sekirajte se zbog retkih godisnjih ciklusa- takvo stanje se srece u praksi i ukoliko su ( a kod Vas jesu) iskljuceni organski i hormonski poremecaji ne treba leciti , vec u datom trenutku ( kad pozelite decu) dejstvovati.