Postovani Dr, vec sam Vam pisala u vezi problema sa ektopijom i hvala na odgovoru. E sada imam drugi problem:-( Naime, juce sam bila na kontrolnom ultra zvuku, i Dr. je primetio da na desnom jajniku imam folikularnu cistu (a levi na kom je postojala upala je ok). Posto mi ciklus kasni 4 dana, Dr. je rekao da dodjem za 7 dana ukoliko ne dobijem, i objasnio da ta cista treba da pukne da bih ja dobila. Interesuje me koliko je to opasno?Kakva je procedura ako cista ne pukne sama od sebe? Ja sam zabrinuta, jer ta cista nije bila tu 10 maja kada sam radila prethodni ultra zvuk, bila je upala levog jajnika a desni je bio ok (imam snimak 1 i 2 a i Dr rekao).pa mi niej jasno kako se sad tu pojavila za tako kratko vreme? Takodje, svi parametri sa sadasnjeg ultra zvuka su povecani u odnosu na prethodni (uterus lenght,height,width,volume) pa me zanima razlog tome...Dr. nije nista pominjao, a ja to nisam ni primetila dok nisam dosla kuci i uporedila sa prethodnim. Moze li uzrok tome biti to sto sam sada isla na ultra neposredno pred ciklus, a onda nakon ciklusa neko vreme? Jel moguce da kantarion vaginalete uticu na kasnjenje ciklusa (2 kutije razmak 7 dana izmedju te 2), ili eventualno uzimanje uzoraka za papa i bakterije u razmaku od 3-4 dana? (znam da nisam trudna, pa to nije razlog kasnjenja istog) Imam 30 god, nemam decu, nemam kiretaze, i nikada do pre 2 meseca nikakvih problema nisam imala..ne pijem pilule za kontracepciju. Izvinjavam se ako su pitanja glupa, ali sam glede medicine totalni duduk. Hvala

    Odgovoreno: 06. 07. 2008.
    • Svakog ciklusa na janiku zene (naizmenicno) raste jedan folikul-cistica- koji poukne u vreme ovulacije i oslobodi jajnu celiju. Nekada ( iz razlicitih razloga a kod Vas zbog prisustva upale- najverovatnije) ne dodje do pucanja folikula i to je tzv. Perzistentni folikul- koji izaziva kasnjenje ciklusa- sto se Vama desilo- nista strasno i zabrinjavajuce. Ukoliko ne pukne spontano (sto nije nemoguce) daju se lekovi iz grupe gestagena (Primolut-nor) i to dovede stvari u red- nadomesti se druga faza ciklusa koja je izostala nepucanjem folikula. Dimenzije su aproksimativna stvar- sledeceg puta ce biti drugacije- bitno je da Dr nista nije naglasio- znaci sve je u redu a brojke ne mogu uvek biti iste- nista znacajno. Vaginalete nisu uzrok kasnjenja kao ni uzimanje uzorka. Sve sto vam se desava je nista -a mozda i opomena da krenete u akciju- vreme je za bebu.