Dragi doktore, vec 7 meseci lecim urogenitalne bakterije streptokoka, nekad ih ima u vecem, nekad u manjem broju ali ih ima. Lekar mi prepisuje terapiju po antibiogramu, trenutno eritromicin, tablete i vaginalete, s obzirom da ih imam i u mokraci. Interesuje me da li je moguce uraditi HSG uz prisustvo bakterija? Jako mi je bitno da znam u kakvom su mi stanju jajovodi s obzirom da sam kod lekara i krenula zbog nemogucnosti zaceca vise od godinu dana. Folikulometrija i hormoni su potpuno u redu, suprugov spermogram takodje. Ostalo je da se iskontrolise prohodnost jajovoda ali lekar kaze da moram "prvo da izlecim bakterije da prilikom snimanja sa kontrastom ne ubacim i njih u matericu"..?Da li bi laparaskopsko snimanje bilo moguce u ovom sl , u smislu dijagnostike? Hvala Vam puno unapred!

    Odgovoreno: 26. 06. 2008.
    • Postovana, prisustvo patogenih bakterija u V+C brisu je kontraindikacija i za HSG i za laparoskopiju- jer se ispitivanjem prohodnosti -kontrast direktno ubacuje u vasu trbusnu duplju sto moze imati posledice u smisli zapaljenja, priraslica, zatvaranja prohodnih jajovoda itd. Dakle nijednu metodu po prvavilu ne mozete raditi dok Vam ovi brisevi ne budu cisti. Neka  se paralelno sa Vama leci i Vas partner.