Postovani, imam 26 godina, nisam radjala, niti imala pobacaja i abortusa. Zbog jakog bola u donjem delu ledja, u donjem stomaku, koji je takodje vidno otecen, obratila sam se ginekologu. Na ultrazvucnom pregledu mi je otkrivena cista mesovite gradje na desnom jajniku, velicine zelenog oraha, a jajnik mi je uvecan u odnosu na levi. Rezultat markera Ca-125 mi je 3,40. Interesuje da li ta cista moze da ima nekih ozbiljnih posledica na moje reproduktivno zdravlje. I takodje, da li biste imali kakav savet povodom mog lecenja? Unapred zahvalna! Dragana

    Odgovoreno: 24. 04. 2007.

    • Potrebno je da uradite krvnu sliku, sedimentaciju i ponovite uz u vreme ciklusa- tada je zena hormonski "najmirnija". Nalaz Ca-125 je uredan. U dogovoru sa Vasim ginekologom moze se ordinirati oralna kontracepcija 3-6 meseci u toku koje ce se stanje na jajniku pratiti. Posto cista nije velika ovo najcesce dovodi do regresije iste, ali kazem potreban je nadzor.