Postovani doktore, jako zelim bebu,a nikako da uspemo.Imala sam vanmatericnu trudnocu u levom jajovodu koji mi je izvadjen 1.4.ove godine,a pre toga smo pokusavali oko godinu i po dana.Spermogram mog muza je u redu,imali smo pozitivnu ureaplasmu i pili smo dovicin 15 dana. Ono sto mene zanima je oprecno misljenje mog ginekologa u domu zdravlja i onog koji me je operisao u vezi HSG,posto se ja plasim da mi se ne ponovi vanmatericna u drugom jajovodu. Ginekolog koji me je operisao i koji je video golim okom i jajnike i jajovod kaze da nema potrebe za HSG jer je to sve izgledalo dobo i da pokusavam zatrudniti,a ako ne uspem godinu dana onda da idem na HSG. Moj doktor u domu zdravlja misli da treba da idem odmah.Ja neznam sta da mislim.Sta vi mislite sta sve treba uraditi pre nego pocnemo ponovo raditi na bebi.Rekli su mi da moram sacekati 6 meseci da prodje od operacije.Unapred hvala.

    Odgovoreno: 13. 06. 2008.
    • Sacekajte min. 6 meseci od operacije- to sigurno a sto se tice dileme to Vam je tamni vilajet : i jedan i drugi lekar su u pravu. HSG nece spreciti nastanak vanmatericne ako do nje treba da dodje-  cak i odlican snimak ne mora da bude garancija da nece doci do vanmatericne. Opet verovatnoca da se akcident pojavi je minimalna. Posto ste uplaseni moj predlog je da dok ste u fazi mirovanja (sto se tice dece), a imajuci u vidu  predjajsnje stanje od 18 meseci  da ipak uradite HSG i ako treba neki UTI (terapijsko "produvavanje" jajovoda), cime cete uraditi sve sto je do Vas i cime cete smiriti svoju psihu i opusteni uci u pravljenje bebe sto je takodje mnogo vazno.