Imam HPV-high risk,usla sam u 35 nedelju trudnoce,zadnji nalaz PAP-a testa je glasio ovako"Raktivne upalne promjene na celijama skvamoznog i cilindricnog endocervikalnog epitela,C.alb.,mnostvo leukocita,lakse do srednje diskarioticne celije skvamoznog epitela,CIN 1/2.Molim vas da mi detaljnije pojasnite,koliko ce vremenski proci dok ovo ne predje u rak grlica materice jer sam ja svjesna da ce se to jednog dana i desiti.Jos samo jedno pitanjce,anemicna sa zeljezo mi je 7,popila sa tothemu ampule XX komada,pa mi se stanje nije znacajno popravili,dali je to zbog trudnoce?Nisam inace anemicna.Unaprijed zahvalna Danijela

    Odgovoreno: 10. 06. 2008.
    • Vi jos uvek imate premaligne promene ( i to ne najtezeg stepena) koje su 100% izlecive. Nakon porodjaja i babinja ponovicete biopsiju i sprovesti terapiju na osnovu rezultata ( po ovim sada treba da se uradi konizacija). Porodjaj moze imati reparativni efekat na promene na grlicu, ali obavezno uradite ono sto sam Vam napisao. Sto se tice anemije najbolje je konsultovati hematologa, ali ako niste u situaciji predlazem terapiju Ferrum-lek 2x1 10 dana  a zatim 1x1 jos 10 dana uz VitC i Folan 2x1 dnevno.