receno mi je da imam promenu na grlicu i zbog toga imam pojacan sekret i koristim vaginalete od kantariona neznam nista o tome mozete mi objasniti o cemu se radi

    Odgovoreno: 08. 06. 2008.
    • Grlic je deo materice koji prominira u vaginu i podlozan je uticajima vaginalnih i spoljnih faktora. Na njemu se susticu dve vrste epitela (na granici oko matericnog usca na grlicu) a granica izmedju njih nije uvek staticna i fiksna vec dinamicna i promenljiva. Borba dva epitela : plocastoslojevitog- koji poktiva vaginu i spoljasnji deo grlica i cilindricnog- koji se nalazi u kanalu grlica je neprekidna- a gde se nesto stalno deli mogucnost greske i ulaska infekcije je velika. U takvim uslovima spoljasnji faktor (bakterijska ili virusna infekcija) ulazi u celije koje se neprestano dele i menja ih sto se manifestuje promenama u izgledu grlica (uocavaju se kolposkopm) i promenama na nivou celija (uocavaju se bojenjem po Papa-Nikolau i posmatranjem pod mikroskopom). Ova dva pregleda koja se obavljaju 1 godisnje predstavljaju skreening za premaligne promene na grlicu- njima uocavamo opisane promene i ako je potrebno radimo biopsiju (isecak) kao definitivnu dijagnozu sumnjivih mesta.Mozda je malo vise strucno, ali sustina je da redovno radite kolposkopiju i PA pregled i postupate po savetima Vaseg ginekologa.