Doktore, ja sam dijabeticar, pa me interesuje koliko moje zdravstveno stanje moze da utice na trudnocu i kasnije na bebu, kao i koliki treba da mi bude hemoglobim pre nego sto ostanem u drugom stanju pa i u trudnoci, sve u vezi toga.Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 17. 05. 2008.
    • Postoji protokol vodjenja trudnoce kod majki dijabeticara koji obuhvata redovnu (mesecnu) kontrolu: ginekologa, endokrinologa, neurologa, nefrologa, i oftalmologa uz redovno pracenje UZ-ka, i laboratorijskuih  analiza. Za DM je vazno da se planski udje u trudnocu- da se 2-3 meseca pre trudnoce pije folna kiselina i vitamini B grupe, da secer bude stabilizovan a HBA1c u referentnim vrednostima (cini mi se od 6-8,2% nisam siguran- laboratorija daje referentne vrednosti).
      Od 11-14 nedelje uraditi biohemijski screening (double test), a od 18-22 fetalnu ehokardiografiju jer su srcane mane 4x cesce kod dijabeta (ali neregulisanog).
      U principu ako se sve ispostuje i ako stabilni udjete u trudnocu trebalo bi
      da sve protekne u redu.