Postavila sam vam pitanje u vezi konizacije, elektro noz ili radiotalasi ali nisam bila konkretna: radi se o CIN I ili LSIL a promene su u kanalu materice... Konkretno, mene zanimaju dobre i lose strane tih metoda, jer su mi za varijantu elektro nozem svasta nesto ispricali... Hoce li to biti problem za buducu trudnocu... Inace, odlucila sam se za radio talase... Jos jednom, hvala!

    Odgovoreno: 14. 05. 2008.
    • Cin I (LSIL) je promena koja se tretira ablativnom metodom (destrukcijom- dijatermokoagulacija, radiotalasi ili laser) a ne konizacijom (isecanje konusa). Konizacija je metoda za promene tipa Cin II i III. Elektroskalpelom se moze raditi konizacija , ali se izbegava jer se dubina delovanja visoke temperature ne moze kontrolisati - a istovremeno se ivice konizata ne mogu histopatoloski adekvatno sagledati -  tkivo je razoreno visokom temperaturom. Radio talasi su ok za promene tipa CIN I.

Komentari na pitanje: #5435

    • Radila sam biopsiju i rezultat mi je dobar, mada su mi rekli da trebam nesto uraditi radiotalasima. Da li mora to ili moze vaginaletama?