Hvala na brzom odgovoru! Doktor mi je potvrdio trudnocu. Evo jos nekih pitanja- Moja krvna grupa je AB- Koju ne bi trbalo da ima moj suprug? I molim vas da mi objasnite to sa krvnim grupama t.j kako krvne grupe mogu negativno uticati na polod? 2.Secer mi je pre 3 meseca bio na granici-6.2 Neki stresni dogadjaj je uticao na povecanje secera u krvi, ali smanjio se znatno nakon izvesnog perioda tako da ne pijem nikakve lekove, samo vodim racuna o ishrani. Da li ce negativno uticati na plod to testiranje ( pije se ona mucno slatka voda)? Hvala jos jednom!

    Odgovoreno: 13. 05. 2008.
    • RH + plod ( od RH+ oca) moze imunizovati majku ( koja je RH-) u prvoj trudnoci: RH- majka stvori antitela na RH+ plod i u sledecoj trudnoci ako nosi RH+ plod stvara antitela koja unistavaju eritrocite ploda (crvena krvna zrnca) sto stetno utice na plod i moze dovesti cak i do njegove smrti. Objasnjenje: ako ste prvi put trudni i nosite RH+ plod nista se nece desiti- sve ce biti u redu, ali je potrebno da nakon porodjaja primite "zastitu"- ampulu Rhogham-a (sprecava imunizaciju majke) od 300mg i time je resena stvar i za sledecu trudnocu, ali to znaju lekari i babice porodilista (u RH- majke se obavezno proverava krvna grupa ploda i ordinira  rhogam ako treba). Sto se tice oca deteta idealno je da je on RH-, tada nema imunizacije majke jer je plod RH-. U ovoj trudnoci uradite titar antitela na pocetku u sredini i na kraju ili prema potrebi - to ce vec odrediti ordinirajuci ginekolog.Sto se tice secera u krvi obavezno uradite oralni glukozo-tolerans test (slatka voda) sa insulinemijom, C-peptidom i HbA1c u prvom timestru i izmedju 24 i 28 nedelje trudnoce.Testiranje ne utice stetno po plod. Vodite i dalje racuna o ishrani.