Poštovani doktore, molim za savet Imam 42 godine, a kako ima problema sa hormonima zbog lečenja od steriliteta ne dobijam menzis već 7-8 godina. U zadnjih dve godine pijem climen, ali me interesuje do kada mogu da ga pijem, da li je dovoljno dobar ili pored njega treba da se uključi još neka terapija. Hvala unapred

    Odgovoreno: 11. 05. 2008.
    • Potrebno je da se redovno kontrolisete: ginekoloski (kolposkopija, Papa, pregled i uz); UZ dojke  (Vi vec treba da uradite i mamografiju-ako vec niste), biohemijske analize, denzitometrija; Sve ovo treba raditi po uputu ginekologa koji Vas prati i po dinamici koju on odredi ( u odnosu na
      rezultate). Ako je sve u redu nastavite sa Klimenom (naravno ako Vam prija) i nije potrebno nista drugo. Mozete ga do 45 godine- posle toga polako cete preci na biljne preparate (sa crvenom detelinom, sojom, Livial...) da biste ublazili ulazak u menopauzu. Po proizvodjackoj specifikaciji svi preparati za hormonsku zamenu se uz kontrolu (koju sam Vam napisao) slobodno mogu koristiti 5 godina (bez ikakve bojazni).