Postovani dr.Stefanovicu,
    Moram pre svega da izrazim svoje veliko odusevljenje zbog vaseg sajta i mogucnosti da putem njega mozemo da dobijamo korisne informacije. Javljam Vam se zbog problema koje imam, a radi se o sledecem. U braku sam dve i po godine,i imala sam dva spontana pobacaja. Jedan u 5 a drugi u 3 mesecu trudnoce. Radili smo razne analize na viruse i ispostavilo se da imamo hlamidiju. Posle terapije smo se ponovo testirali i test je bio negativan. Od poslednjeg spontanog je proslo godinu dana. Pre negde oko mesec dana sam bila na obican pregled jer sam primetila da mi je sekret pojacan. Doktor mi je predlozio da uradim papanikolau. Rezultat pokazuje da sam druga grupa i u nastavku pise: Le,celije gornjih slojeva epitela-pojedina jedra uvecana.i da je sekret III grupa. Dijagnoza je bila da imam upalu grlica materice i da trebam ponoviti test za 2 meseca. Bila bih Vam veoma zahvalna ako bi ste mi objasnili, zbog cega se moze javiti ta upala. Da li se radi o obicnoj prehladi ili je u pitanju neka infekcija koju nisam mozda otkrila da imam? Da li je moguce da se hlamidija ponovo aktivira ili kad se jednom izleci kod oba partnera vise se ne javlja? Iskreno veoma sam zabrinuta jer ne bih volela da mi se ponovo desi isto sto i sa prethodne dve trudnoce. i pitala bih jos samo jedno pitanje. Posle ove druge trudnoce desava mi se da izmedju dva menstrualna ciklusa imam neznatna krvarenja. Koja traju od 1-7 dana. Rekli su da mi se to desava zbog ovulacije. Da li je to krvarenje opasno ili je to normalna pojava. I da li tih dana kad pocne krvarenje mogu da ostanem trudna ili to znaci da sam zakasnila? Inace imam 25 god. i iz Leskovca sam. Pokusala sam najkrace moguce da Vam objasnim svoj problem, nadam se da ce ti mi dati bolje objasnjenje nego ono koje dobijam ovde.
    Unapred zahvlana,

    Odgovoreno: 19. 02. 2007.
    • Osnovu vaginalne flore cini bakterija (Dederlajnov bacil) ciji produkti stvaraju mlecnu kiselinu koja vaginalnu sredinu cini kiselom sto se u medicini naziva kisela samozastita. Razliciti faktori kako spoljasnji tako i unutrasnji mogu uticati na remecenje vaginalnog sekreta ( stres, ishrana, bolesti, sredstva za higijenu, ves, fizicka aktivnost itd.) tako da je III grupa VS vrlo cest nalaz u seksualno aktivnih zena i znaci bakterijsku infekciju. Ukoliko terapija propisana od Vaseg ginekologa na osnovu grupe VS ne da zeljene rezultate potrebno je uraditi vaginalni i cervikalni bris na biogram i antibiogram i po tim rezultatima sprovesti terapiju.Takodje nalaz nekoliko uvecanih jedara moze biti posledica vaginalno-cervikalne infekcije te posle terapije treba ponoviti nalaz po Papa-Nikolau.
      Jednom izlecena Chlamidija ne bi trebalo da ima recidive, u para koji se leci, ali su greske i izuzeci uvek moguci.
      Krvavljenje u sredini ciklusa tzv. intermenstrualno krvavljenje je najcesce znak ovulacije i vidja se kao oskudno , tackasto krvarenje na vesu. ne traje duze od jednog dana tako da to sto Vi navodite period od 7 dana ne spada u ovu vrstu fizioloske pojave. Ovakva krvavljenja mogu biti posledica popustanja funkcije zutog tela ( i to moze biti jedan od uzroka SP)- odnosno neadekvatne druge faze menstrualnog ciklusa. Ako su Vam ciklusi uredni dan ovulacije cete dobiti tako sto od duzine menstrualnog ciklusa npr.29 dana oduzmete 14 dana i to bi bio 15.ti dan. Duzina ciklusa se racuna od prvog dana menstruacije do sledeceg prvog dana.

Komentari na pitanje: #5

    • Postovani, u mjesecu aprilu sam imala mononukleozu, sada je sve u redu, nalazi su dobri, ja se dobro osjecam i bavim se fizickom aktivnoscu. Medjutim od kada sam primala peniciline tokom "krizne" sedmice mononukleoze od 21-22. Dana menstrualnog ciklusa osjecam neprijatan miris iz rodnice koji traje 3-4 dana. Tusiram se i vodim racuna o higijeni, tako da pretpostavljam da je nesto drugo u pitanju. Jedino sto, mozda, mogu povezati sa ovim je da sam pocela da pijem caj od macine trave, mozda dva puta mjesecno po 0. 4l. Nemam osip, ne osjecam svrab, sve je u redu sto se toga tice, samo imam problem sa tim mirisom tih nekoliko dana. . Imam 21 godinu i nisam imala odnose. Unaprijed hvala

    • Poštovani, imala sam rizican odnos 26. 2. , jutro posle sam popila Escapelle pilulu. To je bio period ovulacije po mojoj evidenciji. Nisam imala nikakve nuspojave ili simptome. Naredna menstruacija usledila je 13. 3 (relativno na vreme), a naredna nesto ranije, sto je malo neobicno 8. 4. Uglavnom imam redovne cikluse +-3 dana, ali uglavnom sasvim redovno. Sada mi menstruacija kasni vec 10 dana i prilicno sam zabrinuta, s vremena na vreme imam povremeni bol u donjem delu stomaka i simptome pmsa, ali samo povremeno. Da li je moguce da sam trudna? Ili je pilula poremetila tek treci ciklus nakon uzimanja. Da li da sacekam jos ili da se obratim ginekologu? Pozdrav i hvala unapred na odgovoru.

    • Postovani. . Iman 23 god uredne menstrualne cikluse i sve je bilo u redu do prije mjesec i pol kad sam dosta vremena provela na hladnom. . Tu su poceli problemi. . Nekoliko dana nakon toga pocela mi se javljat jaka tupa bol u donjem djelu trbuha skroz dole. . To je trajalo nekih desetak dana i stalo je. . Medutim ovaj mjesec na pola ciklusa pojavila se opet bol. . Traje nekih tjedan dana, i nije toliko jaka ali se osjeti. . Unaprijed zahvaljujem

    • Imam 27g a suprug 32g ja sam aneg, a suprug o poz imam dva sina jedan je aneg a drugi a poz krvna grupa. Primila sam rogam posle prvog poroda a drugo djete je rodzeno prije termina na 20 dana i obadvije trudnoce sam čuvala. Zanima me smjemoli imati još djece hvala

    • Postovani dr. Dali je oguce naci normalnog dr. Kao sto ste vi ovde u vs,

    • Dobar dan! Imam 20 godina i vec 2 godine se borim sa hormonskim poremecajem i pcos, sto sa sobom nosi i visak kilograma koji ne uspijevam da skinem. Namjeravam da kupim peruvian maca kaspule, koje su na prirodnoj bazi? Da li prepurucujete iste? Hvala.

    • Pozdrav doktore, vo desniot jajnik imam vodna cista golema e 5cm-4cm imma edna godina shto ja nosam a levniot jajnik sve je vo redu, ciklusot gi imam u red pijev dabrostan tableti dali e cistata pricina shto jas ne mozham da ostanem bremena cekam odgovor

    • zorica simic 16. 08. 2010.

      Zanima me na koji nacin i kome treba da se obrati zena bez partnera kako bi ostvarila pravo na vantelesnu oplodnju? Unapred hvala

    • Dobar dan doktore, saznala sam da sam trudna prosli ctvrtak 11. 03. 2010, a poslednja menstruacija mi je bila 11. 02. 2010 tacno posle mesec dana, i radila sam tri kucna testa sva tri pozitivna, , radila sam bhcg i bio je pre nedelju dana 797, 1. Znak da sam trudna ali mojk problem je ja nemam ni jedan simptom osim da me grudi bole, nemam pritisak na besiku kao da se nista nedesava dole, samo me grudi bole, inace imam vec jedno dete porodila sam se pre 4 godine, da li je to normalno da neosecam nijedan simptom bojim se sto nemam pritisak na materici nikakav kao da nisam trudna. . . Molim vas mi odgovorite molim vas hvala vam od srca a jedva sam ostala trudna. . .

    • Milane prvo moram da vam kazem da nemozete na ovakav nacin postaviti pitanje doktoru vec imate opciju postavi pitanje pa tu pitate. Ovako vezano za kondilome, ja cu vam reci svoje iskustvo-rekli su mi da kad jednom covek dobije kondilome mogu uvek sa padom imuniteta da se vrate, ali ima slucajeva i koji kada jednom skinu vise im se ne vracaju. I ja sam laserskim putem skiinula kondilome i rekli su mi da je to najefikasniji nacin skidanja, tako da sad samo treba da vodimo racuna o imunitetu, sto vise vitamina, voca, povrca... Srecno i nadajmo se najboljem :-)

    • Poštovani doktore
      imam jedno pitanje za vas. Imam 20 godina i imam kondilome. Radio sam laser i skinuo sam sve ali su se pojavili ponovo da li postoji išta na ovom svetu da pijem da uradim da mi prepišu da primim da izbacim taj virus iz sebe. Čuo sam da imaju neke vakcine odnosno dve vakcine za ovo?
      Unapred hvala

    • Ćao,
      imam 26 godina i dijagnoza lekara mi je bila da imam policistične jajnike. Sve smo se proverili moj muž sve ok a ja ne mogu nikako da ostanem u drugo stanje. Primala sam pregnil i radila sam enseminaciju. Ali ništa od toga i sad opet treba isto da radim. Iskreno ne razumem se baš u dijagnoze ima li šanse da ostanem trudna i jel opasno to što su mi policistični jajnici.
      Hvala unapred