Postovani, imam 32 godine,redovne menstruacije,nisam radjala,u 24-oj godini sam imala arteficijalni prekid trudnoce bez komplikacija.U 20-oj godini mi je utvrdjena eritroplakija ali mi je pri kolposkopiji receno da je u pitanju cista ektopija.Prosle godine mi je radjen papa test,nalaz je bio uredan te ordinirajuci ginekolog nije smatrao da je potrebno opet uraditi kolposkopiju. Interesuje me da li u nekom periodu zivota cista ektopija moze spontano da predje u neku od prekanceroza i da li je potrebno povremeno raditi kontrolne kolposkopije ukoliko eritroplakija,pa cak i pod ovom benignom dijagnozom,perzistira? Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 02. 04. 2007.

    • Kolposkopiju i PA test radite jednom godisnje ili po potrebi ukoliko primetite postkoitalno krvavljenje ili sekret u vidu ispirka od mesa. Ukoliko su nalazi uredni jednom godisnje je sasvim dovoljno. Ektopija ukoliko je prostrana moze biti punktum rezistencije minoris - odnosno slaba tacka za prodor infekcije koja moze dovesti do prekanceroze (HPV-infekcija). Sama po sebi nista ne znaci i zato je potrebno pracenje od strane Vaseg ginekologa.