Doktore Stefanovicu,februara 2006 sam operisana klasicnim putem od bilateralnih cisti-endometrioza.Sa levog jajnika je uklonjena cista vel.10cm,a desnog tri vel. po 2cm.Nakon toga 6mes.sam primala Diferelin.Od maja ove god. doktorka mi je ustanovila UZ pregledom cistu na desnom jajniku za koju nakon tri ponovljena UZ pregleda sumnja na endometriozu.Savetovala mi je da ne gubim vreme i da odem na laparoskopsku operaciju.Javila sam se doktoru koji me je operisao ali on tvrdi da je u pitanju folikul.Oboje se slazu da postoji hidrosalpinx levog jajovoda i zakazan mi je HSG.Drugi problem mi je bakterijska vaginoza koja mi se uporno vraca,84c pored brojne terapije Macmirorom,Poliginexom,Neopenotranom,a trenutno sam na ter.Orvagilom,nakon sto mi je vag. i cer. brisom nadjena masa Gram labilnih kokobacila i diplokoka.Partner i ja smo ispili i tab. Atricana.Imam 30 god.i zadnjih sest meseci pokusavam da zatrudnim.Molim vas da mi date savet u vezi mimoilazenja misljenja o postojanju ciste,i lecenju bakterijske vaginoze.Sta se radi u slucaju postojanja hidrosalpinxa?U panici sam posto sam zbog mimoilazenja misljenja pre operacije cekala godinu dana dok se stanje nije pogorsalo.Unapred hvala.

    Odgovoreno: 26. 11. 2007.
    • Posto ste vec imali endometrizu potvrdjenu operacijom i histoplatoloskim nalazom i terapiju diferelinom moguce je da je cista koja je radjena laparoskopski bila u stvari funkcionalna cista i da je nije trebalo raditi, ali kada je lekar koji je radio laparoskopiju bio vec u trbuhu morao je da proveri prolaznost jajovoda i ako je video hidrosalpinx (a sigurno je bio tu) trebalo je da uradi korekciju na jajovodu ili njegovo uklanjanje. Takodje ukoliko je uradio cistektomiju verovatno je poslao kapsulu ciste na H-P pa cete na osnovu toga videti koja je priroda ciste bila. S druge strane kod manifestne endometrioze u njvecem broju slucajeva jedan jajovod je neprohodan (nepisano pravilo) tako da je pitanje prolaznosti jajovoda kod Vas pod velikim znakom pitanja. (Jajovod izmenjen hidrosalpinxom je naravno neprohodan a prohodnost drugog je trebalo proveriti tokom laparoskopije). U svakom slucaju sta je tu je. Moj savet je da uradite HSG i da na osnovu rezultata istog planirate nacin zatrudnjivanja. Ukoliko postoji neprolaznost- resenje za Vas je In vitro fertilizacija i nemojte dugo odlagati to resenje. Sto se tice bakterijske vaginoze jedina prava i konkretna je terapija Orvagylom ili klindamicinom i sada ste dobili pravu th.Posle ove terapije upotrebite Vag. Lactovag 2x1 5-7 dana.